Sezon truskawkowy trwa w dobre. Jak się okazuje specjaliści dopatrują się ogromnych skoków cenowych tego owocu. Truskawki mają już niedługo stanieć, po to, by znów zdrożeć.

Polacy kochają truskawki

Truskawki są jednymi z najpopularniejszych owoców w Polsce. Chętnie sięgamy po nie wtedy, gdy nadchodzi sezon, kupując całe koszyczki, a także poza sezonem – korzystając z mrożonek.
Część Polaków posiada ogromne uprawy truskawek, inni hodują je specjalnie do własnego spożycia w ogródku, a jeszcze inni nie decydują się na własne uprawy – czasami ze względu na brak czasu, niekiedy chodzi o finanse, w jeszcze innym przypadku – o brak miejsca.
Choć wydawałoby się, że ze względu na pandemię ceny powinny być niższe – w końcu firmy walczą na utrzymanie się na rynku i muszą ze sobą konkurować – wygląda na to, że jest nieco inaczej. Nie dość, że ceny już obecnie są coraz wyższe, to przewiduje się ich dalszy wzrost.

Przepisy na dżemy, kompoty z truskawek, screen Google
Przepisy na dżemy, kompoty z truskawek, screen Google
Przepisy na dżemy, kompoty z truskawek, screen Google

Jak się okazuje wybierając się na targowiska trzeba zaopatrzyć się w znacznie większą ilość gotówki niż dotychczas. Jak podaje Interia, ceny warzyw i owoców drastycznie wzrosły.
Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że tegoroczne owoce podrożały aż o 22 procent, natomiast warzywa o 8 procent.
Wzrost cen spowodowany jest głownie pandemią koronawirusa. Pensja minimalna w Polsce wzrosła, a zamknięte granice uniemożliwiły pracownikom ze wschodu przyjazd na prace sezonowe. Co więcej Polskę dotknęła także susza.

Ruchome ceny truskawek

Na początku sezonu truskawki można było zakupić w cenie 25 złotych za kilogram. Aktualnie ich cena spadła niemalże o połowę i kupimy je już za 9 złotych za kg. Jak informują specjaliści cena pod koniec tygodnia wyniesie około 6 złotych i będzie to najniższa z możliwych cen w tym roku.
Po weekendzie nastąpi hamowanie sezonu truskawkowego, a co za tym idzie ceny ponownie pójdą w górę.