Zbyt duża wilgotność w naszym domu jest nie tylko uciążliwa ale także groźna dla anszego zdrowia. Jej ciągłe występowanie prowadzi do pojawienia się równie szkodliwej, co trudnej do suunięcia pleśni. Pleśń w domu jest nie tylko nieestetyczna, ale również bardzo szkodliwa dla naszego organizmu. Często jednak równie szkodliwe są chemiczne preparaty do jej zwalczania.
Pleśń w domu jest nie tylko nieestetyczna, ale również bardzo szkodliwa dla naszego organizmu. Często jednak równie szkodliwe są chemiczne preparaty do jej zwalczania. Dlatego też lepiej jej zapobiegać. Co ciekawe nadmierną wilgotność mogą pochłonąć niektóre kwiaty doniczkowe.

Rośliny doniczkowe pochłaniające wilgoć

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat screen; ładny ogród
Skrzydłokwiat screen; ładny ogród

Badania przeprowadzone przez NASA wykazały, że skrzydłokwiat ma zdolność wchłaniania pięciu groźnych związków obecnych w naszych mieszkaniach. Należą do nich: formaldehyd, benzen, ksylen, trichloroeten oraz tlenek węgla, czyli czad.
Pochłania promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne. Ponadto pochłania zarodniki pleśni z tego względu jest bardzo polecany do domów osób z alergią i mających problemy z układem oddechowym.

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity screen: LM
Bluszcz pospolity screen: LM

Roślina ta ma silne właściwości antygrzybicze. Ponadto absorbuje formaldehyd często obecny w dywanach, meblach itp. Dodatkowo świetnie wyłapuje zrodniki pleśni latające w powietrzu. Aby bluszcz był jeszcze wydajniejszy, warto powiesić go pod sufitem.

Paproć

Paproć screen:Homebook
Paproć screen:Homebook

Naturalnie występuje w wilotnym środowisku, dlatego tez idealnie nadaje się na roślinę absorbującą wilgoć z otoczenia.

Storczyki

Storczyk oczyszcza powietrze. Screen: regiodom.pl
Storczyk oczyszcza powietrze. Screen: regiodom.pl
Storczyk oczyszcza powietrze. Screen: regiodom.pl

Storczyk jest jedną z tych roślin, które posiadają właściwości oczyszczające. Roślina ta potrafi filtrować powietrze, usuwając niego niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia substancje. Chodzi głównie o aceton, chloroform czy formaldehyd.
Szkodliwe substancje znajdują się w wielu produktach np. w składzie farb ściennych, plastikowych opakowań, środków do czyszczenia i wosków do podłóg, lakierów (np. podłogowych), ręczników, dywanów i obić mebli.
Jeżeli cierpisz na takie choroby jak astma, POCHP, choroby alergiczne lub często łapiesz infekcje, które często nasilają się w okresach przejściowych, mamy sposób na to, żeby zapobiec ich występowaniu.