Jak podaje portal „Pomponik”, Krystyna Janda nie często odnosi się do kwestii polityczno-społecznych. Po tym, jak usunięto piosenkę Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój” z listy przebojów w radiowej Trójce, aktorka nie zamierzała milczeć.

Cenzura kiedyś, cenzura dziś

Krystyna Janda nie była w stanie przejść obojętnie obok ostatniego zachowania władz Trójki, które zdecydowały się usunąć z listy przebojów piosenkę Kazika, w której krytykował on zachowanie Jarosława Kaczyńskiego. Odnalazła w archiwach tajne pismo odnoszące się do zespołu Lady Pank.

Treść dokumentu przeraża, demaskując dramatycznie trudną sytuację polityczną na początku lat 80 ubiegłego wieku. Wówczas władzy nie spodobał się utwór zespołu Lady Pank „Mniej niż zero” i za wszelką cenę starała się go zablokować.


"Proponuję, aby metodami operacyjnymi wzmocnić tendencję spadkową piosenki i wyeliminować ją z listy przebojów po 2-3 tygodniach. Natychmiastowa eliminacja jest także możliwa, jednak spowodowałaby niepotrzebny rozgłos" – można przeczytać w dokumencie ujawnionym przez Jandę.

Kto ma oczy, niech czyta; kto ma rozum, niech myśli ;) Nie potrafiłem upowszechnić, więc ukradłem. Dzięki Zosia Pągowska i Sławek Popowski.

Gepostet von Jacek Moskwa am Montag, 18. Mai 2020

Powód cenzury

Ówczesnym władzom piosenka Lady Pank kojarzyła się ze śmiercią Grzegorza Przemyka, zakatowanego przez funkcjonariusza zomo na śmierć. Sprawcy nie ukarano, a władzom zależało, żeby sprawa jak najszybciej ucichła. Co istotniejsze tekst piosenki „Mniej niż zero” napisano rok przed tragicznymi wydarzeniami.

Wielu dostrzegło analogię pomiędzy tamtymi wydarzeniami, a tym, co stało się z piosenką Kazika. Część komentarzy internautów zauważyło, że teraz „jest gorzej niż było". Ktoś inny zauważył, że "Tamci chociaż się postarali o odrobinę finezji z tą proponowaną "tendencją spadkową".

YouTube/Jewek

Jakie jest wasze zdanie w tej sprawie?

To też może cię zainteresować: Monika z Legnicy została sprzedana 25 lat temu? Mama dziewczynki opowiada o nowych faktach

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Szykuje się prawdziwa przemiana w życiu prywatnym Jarosława Bieniuka! Chodzą słuchy, że zamierza się ożenić