Mole spożywcze są zmorą wielu gospodyń domowych. Przyniesienie ich jest bardzo proste, a walka – niezwykle uciążliwa.

Znalezienie jednego mola jest już powodem do zmartwień – może zwiastować prawdziwą plagę tych szkodników. Bardzo łatwo sprowadzić je do swojego domu, np. razem z zakupami.

Mole z łatwością dostają się do produktów przechowywanych w papierowych lub foliowych opakowaniach. Gdy próbujemy je zwalczyć, należy sprawdzać każdy produkt, wyrzucić podejrzane produkty spożywcze i umyć wszystkie szafki ciepłą wodą z mydłem, a później octem.

Dorosły mol spożywczy ma brązowo-szarą barwę. Lata powoli, bardzo często próbuje dostać się do źródła światła.

Larwa mola spożywczego zazwyczaj jest żółtawa lub biaława, choć czasem może być lekko zielonkawa.

Larwy tych szkodników mogą znajdować się w niemal wszystkich produktach spożywczych, m.in. mące, kaszy, makaronie, bakaliach, karmie dla zwierząt czy przyprawach.

By być pewnym, że mole nie zalęgną się w naszej żywności, należy przechowywać ją w szklanych pojemnikach, np. słoikach.

Sposoby na pozbycie się moli spożywczych

Należy sprawdzić całą żywność i w razie jakichkolwiek podejrzeń lub zobaczenia dziurek na opakowaniach – wyrzucić. Warto sprawdzić jedzenie nie tylko w kuchni.

Następnym krokiem jest czyszczenie szafek – najpierw odkurzaczem, by pozbyć się jajeczek, później umycie ciepłą wodą z mydłem, a po wysuszeniu mycie octem.

Żywność, której nie trzeba było wyrzucać lub jest dopiero co zakupiona, zamknąć szczelnie w szklanych, metalowych albo plastikowych pudełkach – papierowe pudełko lub reklamówka będzie zbyt słabą ochroną.

Można spróbować także rozsypania goździków – mole nie cierpią tego zapachu i najpewniej wylecą ze swoich kryjówek.

Skuteczne są również pułapki na mole, które nie są toksyczne, a dzięki zawartym w sobie substancjom zwabią samce, które, przyklejone na pułapce, nie będą mogły zapładniać samic. Ten sposób sprawi, że mole nie będą się już mnożyć.

Przypomnij sobie o… CO OZNACZAJĄ SYMBOLE NA METKACH UBRAŃ? OTO SŁYNNE PIKTOGRAMY Z OBJAŚNIENIAMI

Jak informował portal Życie: JAK POZBYĆ SIĘ MSZYC DOMOWYMI SPOSOBAMI? TO TANIE I SKUTECZNE ROZWIĄZANIA

Portal Życie pisał również o… JAK PRAĆ BUTY W PRALCE? TE SPRAWDZONE PORADY UŁATWIĄ ŻYCIE KAŻDEMU, KTO CHCE ZADBAĆ O OBUWIE