Wiele razy, gdy zalejemy sprzęt elektroniczny, słyszymy porady, by włożyć go do ryżu. Choć mogą one wywołać uśmiech, warto ich posłuchać – ryż ma właściwości higroskopijne. Jak jeszcze można wykorzystać właściwości ryżu?

Po co wkłada się ryż do szafy?

Warto skorzystać z tej metody, by nie mieć problemów związanych z zawilgoceniem zawartości swoich szaf.

Gdy ubrania, które schowamy, nie będą do końca suche, szybko nabiorą nieprzyjemnego zapachu i mogą spowodować pojawienie się pleśni.

Wtedy z pomocą przychodzi ryż. Włożenie go do szafy pomoże pozbyć się wilgoci, dzięki czemu powietrze będzie świeższe, a my już nie będziemy martwić się o brzydki zapach oraz pleśń.

By zastosować go jak odświeżacz powietrza, można dokupić olejek eteryczny o ulubionym zapachu i kilka kropel dodać do ryżu, a następnie włożyć go do szafy z ubraniami.

Należy dodać około 20 kropelek olejku eterycznego na pół szklanki ryżu, najlepiej białego. Następnie zmieszać je w naczyniu, na górze miski położyć przepuszczalny materiał i zabezpieczyć go gumką recepturką, a później włożyć swój domowy odświeżacz do szafy.

Wystarczy wymieniać ryż co kilka miesięcy – w przypadku ryżu brązowego częściej, gdyż ma on krótszy termin przydatności.

Inne sposoby na zastosowanie ryżu poza kuchnią

Chyba najpowszechniejszą metodą na wykorzystanie ryżu jest wspomniane już osuszanie sprzętów. Gdy zalejemy drobną elektronikę, wystarczy umieścić ją w naczyniu z ryżem.

Ze względu na swoje właściwości higroskopijne ryż wchłonie wilgoć. Należy trzymać sprzęt w ryżu przez dwie doby, elektronika powinna mieć usunięte źródło zasilania oraz – w przypadku telefonu – kartę SIM.

Inną ciekawą sztuczką jest „odświeżanie” bananów. Gdy banan stanie się czarny, zamiast go wyrzucać, warto włożyć do foliowego woreczka razem z połową szklanki ryżu, szczelnie zamknąć i odczekać godzinę.

Później wyjąć banan z worka i wysuszyć suszarką do włosów. Owoc znów stanie się żółty!

Przypomnij sobie o… NIE LEKCEWAŻ TEGO URZĄDZENIA. SŁUŻBY PRZYPOMINAJĄ, NIEUMIEJĘTNE KORZYSTANIE MOŻE PRZYNIEŚĆ OGROMNE STRATY

Jak informował portal Życie: TEN HUSKY WYBRAŁ WŁASNEGO KOCIAKA, ABY ZABRAĆ GO ZE SCHRONISKA. NIEZWYKŁA HISTORIA ZWIERZĘCEJ PRZYJAŹNI

Portal Życie pisał również o… PRAWIE POŁOWA POLAKÓW MUSI ZAPŁACIĆ TEN PODATEK. TERMIN MIJA JUŻ NIEDŁUGO. KTO I KIEDY BĘDZIE MUSIAŁ SZYKOWAĆ SIĘ NA WYDATKI