U wybrzeży Grecji odkryto niezwykłe znalezisko. Najbardziej zadziwia fakt, że doszło do tego zupełnie przypadkiem. Lokalni rybacy poszukiwali sonarami najlepszych łowisk. Tymczasem zamiast ryb odnaleźli wspaniale zachowany wrak statku sprzed ponad dwóch tysięcy lat!

Znalezisko rybaków narobiło sporo zamieszania wśród archeologów na całym świecie. Po dokładniejszym zbadaniu okazało się bowiem, że statek jest ogromny – ma ponad 30 metrów długości oraz ponad 12 metrów szerokości. Okazało się również, że statek tkwi na dnie Morza Śródziemnego już od ponad dwóch tysięcy lat.

Greccy historycy zbadali już wrak, który spoczywa na dnie nieopodal wyspy Kefalonia. Naukowcom udało się ustalić, że statek zatonął ponad dwa tysiące lat temu! Z ich wyliczeń wynika, że tragedia miała miejsce między 1 rokiem p.n.e. a 1 r.n.e. Oznacza to, że statek pochodzi z czasów Jezusa Chrystusa.

Badacze nie mogli się powstrzymać, by nie zajrzeć do ładowni tajemniczego wraku! Ze zdumieniem odkryli, że jego ładunek zachował się w niemal nienaruszonym stanie. Wkrótce z wraku udało się wydobyć jego tajemniczy ładunek.

Na powierzchnię wyciągnięto około 6 tysięcy przedmiotów, które od ponad dwóch tysięcy lat spoczywały na dnie Morza Śródziemnego. Okazało się, że załoga statku przewoziła specjalne amfory. Służyły one do transportowania wina i żywności.

To niezwykle charakterystyczne naczynia. Amfory posiadają wąską szyję i dwa uchwyty po obu stronach. To typowe dzbany, które używane były w starożytności przez mieszkańców Rzymu.

Niestety naukowcom nie udało się zbadać całego wraku, bowiem połowa statku nadal uwięziona jest w mule. Trwają jednak prace nad odkopaniem całego wraku. Być może już niebawem archeolodzy zyskają szansę na jego zbadanie pozostałej części.

Zatonął w drodze do celu

Naukowcy podkreślają, że statek najprawdopodobniej poruszał się trasą, którą przed dwoma tysiącami lat pokonywali rzymscy handlarze. Przebiegała ona właśnie w okolicy wyspy Kefalonia.

Ten ogromny wrak to jeden z czterech największych starożytnych statków, które udało się znaleźć w basenie Morza Śródziemnego.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... TO MIAŁ BYĆ REJS ICH MARZEŃ. PASAŻEROWIE LUKSUSOWEGO STATKU ZACZĘLI ZAPADAĆ NA TAJEMNICZĄ CHOROBĘ
Warto sobie przypomnieć... JUŻ NIEDŁUGO ZNAJDUJĄCY SIĘ W WODACH KOLUMBII WARTY 17 MLD DOLARÓW SKARB ZOSTANIE WYCIĄGNIĘTY NA POWIERZCHNIĘ
Portal "Życie" informował również o.... HISTORIA, KTÓRA ŁAMIE SERCA. CHŁOPIEC SZUKAŁ MAMY W BIURZE RZECZY ZNALEZIONYCH