Boże Narodzenie to cudowne rodzinne święto, które kojarzy nam się z ubieraniem choinki, otrzymywaniem prezentów, wigilijną kolacją oraz dzieleniem się opłatkiem. Jak widać, jest wiele tradycji, które są charakterystyczne dla tego cudownego święta. Ile mają one jednak wspólnego z chrześcijańskimi zwyczajami?

Skąd wywodzą się bożonarodzeniowe tradycje?

W różnych krajach wigilię Bożego Narodzenia obchodzi się w różny sposób. Chrześcijańskie zwyczaje połączyły się z pradawnymi obyczajami. Zapewne wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że wiele popularnych tradycji wywodzi się z przedchrześcijańskich, pogańskich obyczajów.

Choćby ubieranie choinki nie jest tradycją chrześcijańską, a pogańskim zwyczajem. Jeszcze w XVII wieku księża ostrzegli, że ubieranie drzewek nie ma dużo wspólnego z boskim prawem. Po czasie Kościół zaakceptował jednak ten zwyczaj i dopisał do niego własną symbolikę.

Jednak nie wszystkie zwyczaje mogłyby być obecnie zaakceptowane. Jeden z nich wywołuje współcześnie wyjątkowe oburzenie.

Upokarzający bożonarodzeniowy zwyczaj

Według anglosaskiej tradycji z XX wieku w dzień Bożego Narodzenia kobieta miała zostać upokorzona przez swojego męża. Zwyczaj polegał na tym, że kobieta powinna klęczeć przed nimi błagać go o wybaczenie wszystkich błędów, które popełniła w ostatnim roku małżeństwa. Dowodem na to jest stara fotografia, która krąży obecnie w Internecie.

Wraz z emancypacją kobiet, tradycja zaczęła być coraz rzadziej praktykowana. Bez wątpienia w XXI wieku nie byłoby szans na jej dużą popularność.

Jak informował portal Życie: Setki ton skażonego, polskiego mięsa drobiowego. Jest oficjalna informacja Agencji Bezpieczeństwa

Przypomnij sobie o: Weszły w życie nowe przepisy o ruchu drogowym. Od dziś kierowcy mają dodatkowe obowiązki

Portal Życie pisał również o: Gromada niedźwiedzi polarnych opanowała całą miejscowość. Mieszkańcy zostali uwięzieni we własnych domach