Na temat kleszczy krąży wiele mitów. Najpopularniejszym z nich jest ten , mówiący o tym, że występują jedynie wiosną i latem, a spotkać je możemy tylko w lesie. Nic bardziej mylnego. Oto sześć informacji o tych niebezpiecznych pajęczakach, które powinien znać każdy z nas:

1. Kleszcze są nosicielami groźnych dla ludzi i zwierząt chorób
W mediach coraz częściej mówi się o boreliozie i jej przykrych dla życia człowieka objawach. Nie każdy jednak wie, że kleszcze są zarówno niebezpieczne dla ludzi, jak i zwierząt. Pies ugryziony przez kleszcza może zostać zrażony nie tylko boreliozą, ale także anaplazmozą, leiszmaniozą czy babeszjozą. Choroby te, sieją w organizmie psa wielkie spustoszenie, a wykryte zbyt późno mogą prowadzić do śmierci zwierzęcia.

2. Każdy kleszcz jest niebezpieczny
Najbardziej znaną, głownie z plakatów czy reklam ostrzegawczych postacią kleszcza jest duży nabity krwią osobnik. Niestety, to mylne, kleszcz jest niebezpieczny na każdym etapie swojego rozwoju:

  • larwy, mierzącej ok. 1 mm długości, mającej 3 pary nóg i żerującej na małych ssakach oraz ptakach zazwyczaj od 3-6 dni.
  • nimfa, mierząca od 1 do 1,5 mm, mająca 4 nóg i atakująca większe osobniki, żerując na nich od 4 do 7 dni rośnie do ok. 7 mm
  • dorosła postać kleszcza , gdzie wielkość samca to ok. 2 mm, a samicy nawet do 5 mm.

Zobacz także: PRZEPISY NA 5 NATURALNYCH ŚRODKÓW ODSTRASZAJĄCYCH OWADY

3. Kleszcze żerują niemalże cały rok
Kleszcze stają się aktywne, kiedy temperatura ziemi wynosi powyżej 5 stopni Celsjusza. Dlatego powinniśmy uważać na nie nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią czy nawet podczas cieplejszych zimowych dni.

4. Kleszcze mogą mieszkać w Twoim ogrodzie
Powszechnie wiadomo, że ulubionych środowiskiem kleszczy są wilgotne, zacienione, bogate w roślinność tereny takie jak np. Geste zarośla, lasy liściaste, czy miejsca obrośnięte wysoka trawą. Niestety, potrafią występować także na trawnikach, w parkach, w naszych ogrodach i terenach rekreacyjnych.

5. Ugryzienia kleszcza nie czuć
To prawda, substancje znieczulające, znajdujące się w ślinie kleszcza powodują, że ugryzienie tego pajęczaka jest niewyczuwalne.

Zobacz także: OTO 8 NAJCZĘSTSZYCH UKĄSZEŃ – PODPOWIADAMY JAK JE ROZPOZNAĆ!

6. Do usunięcia kleszcza używaj specjalnych przyrządów
Nie ryzykuj usuwania kleszczy domowymi sposobami. Pozbywanie się go za pomocą popularnej domowej metody takiej jak np. smarowanie tłuszczem , zwiększa ryzyko zarażenia się groźną chorobą. Do usuwania pasożyta użyj specjalnej pęsety do usuwania kleszczy.

Źródło: ‘’RadioZET.pl”