W dzisiejszych niepewnych czasach nie możemy zapominać o tym, że zdrowie to podstawa. Do zarażenia koronawirusem może dojść niemal w każdym momencie i dlatego tak ważne jest przestrzeganie przepisów.

- Wirus na skórze ludzkiej może przetrwać do 9 godzin – podkreśla dr hab. Piotr Rzymski.

Jak nie zarazić się koronawirusem?

Koronawirus może utrzymać się przez jakiś czas na niemal każdej powierzchni. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo – wszystko zależy, gdzie dokładnie się znajdzie.

Portal WP zauważa, że największe zagrożenie stanowią powierzchnie w przestrzeni publicznej, czyli m.in. w sklepach. Chodzi tu o wózki i koszyki, blaty, przestrzeń przy kasach czy klamki – powinny one być dezynfekowane środkami z mocnym alkoholem.

Sklep/screen Pexels
Sklep/screen Pexels

- W miejscach publicznych i miejscach pracy powierzchnie powinny być dezynfekowane, a my powinniśmy regularnie dbać o higienę rąk i to również, jeśli nosimy maseczki, bo one też nie są doskonałą, idealną formą ochrony. Po powrocie do domu pamiętajmy o dokładnym umyciu rąk bądź ich zdezynfekowaniu – przypomina cytowany przez portal WP ekspert, dr hab. Piotr Rzymski.

Co ważne – na stalowych oraz plastikowych powierzchniach koronawirus przetrwa do 72 godzin, a czasami może się to wydłużyć nawet do 6-7 dni!

Papier daje COVID-19 możliwość przetrwania maksymalnie doby, jednak w praktyce – raczej jeszcze krótszego czasu.

Co z ubraniami? Tam może osiąść na czas do dwóch dni, jednak niełatwo go przenieść z ubrań, gdyż koronawirus trafia do organizmu przez usta, drogą kropelkową.

- Badania wskazujące, że wirus może się utrzymać na tkaninach to badania, w których te tkaniny po wcześniejszym nałożeniu wirusa wkładano do specjalnego płynu, który go z tych tkanin wymywał. To jest model, który jednak absolutnie nie odzwierciedla tego, co dzieje się w rzeczywistości, bo to by oznaczało, że my musielibyśmy później np. ssać lub lizać naszą odzież, żeby tego wirusa wydostać z włókien – tłumaczy ekspert.

Sieć sklepów/screen Youtube
Sieć sklepów/screen Youtube

Jeśli nie przebywamy w warunkach klinicznych, nie ma co się obawiać koronawirusa na ubraniach.

Trzeba pamiętać o odkażaniu rąk.

- Dezynfekcja i higiena rąk, poza zasłanianiem ust i nosa oraz dystansem fizycznym, to naprawdę podstawa. Wirus, w formie aktywnej, na skórze ludzkiej może przetrwać do 9 godzin, ale środki odkażające na bazie mocnego alkoholu inaktywują go w 15 sekund – tłumaczy.

To też może cię zainteresować: WARSZAWA: DEMONSTRACJE W STOLICY TRWAJĄ W NAJLEPSZE. DO STRAJKUJĄCYCH KOBIET DOŁĄCZAJĄ ROLNICY. NIEBAWEM MIASTO BĘDZIE CAŁKOWICIE ZABLOKOWANE

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: ZDUMIEWAJĄCE WIEŚCI, KOBIETA ZRZUCONA ZE SCHODÓW KOŚCIOŁA! POTRZEBOWAŁA POMOCY MEDYCZNEJ, WEZWANO KARETKĘ, DRUZGOCĄCE SCENY W JEDNYM Z POLSKICH MIAST

O tym się mówi w Polsce: CZY POLACY MUSZĄ LICZYĆ SIĘ Z LOCKDOWNEM? OKAZUJE SIĘ, ŻE NIEWYKLUCZONA JEST POWTÓRKA SYTUACJI Z WIOSNY

O tym się mówi na świecie: RODZINA KRÓLEWSKA SPODZIEWA SIĘ NOWEGO CZŁONKA RODZINY? FANI KSIĄŻĘCEJ PARY NIE MAJĄ ZŁUDZEŃ

Z życia gwiazd: WSZYSTKO JASNE, JULIA WIENIAWA ZDRADZIŁA POWÓD KŁÓTNI Z KASIĄ SAWCZUK. CZY POSZŁO O ANTKA KRÓLIKOWSKIEGO