Podstawą skutecznego leczenia nowotworu mózgu jest szybka diagnoza. Obecnie jest to możliwe ze względu na innowacyjną metodę badań opracowaną przez naukowców z uniwersytetu Strathclyde w Glasgow. Istnieje szansa, że dzięki niej znacznie zwiększy się szansa wyleczenia choroby!

Każdego roku u około 3 tysięcy Polaków wykrywany jest guz mózgu. To niezwykle ciężka choroba, która najczęściej dotyka dzieci po 10 roku życia oraz dorosłe osoby po sześćdziesiątce. Bardzo trudno ją wyleczyć, jednak im szybciej zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse na uratowanie życia pacjenta. Pomóc w tym może innowacyjna metoda badania opracowana przez naukowców.

Zobacz także: Jest siódmym najczęściej występującym nowotworem na świecie. Jakie są objawy?

Innowacyjna metoda diagnozowania nowotworu mózgu we wczesnym stadium

Na uniwersytecie Strathclyde w szkockim Glasgow opracowano innowacyjną metodę diagnozowania nowotworu mózgu na podstawie próbek krwi. Technologia opiera się poddaniu pobranych próbek działaniu podczerwieni. Pod wpływem naświetlania komputer tworzy „podpis biologiczny”, a następnie wbudowana w nim sztuczna inteligencja określa, czy dana osoba cierpi na chorobę.

„To pierwsza publikacja danych z naszego studium i pierwsze zobrazowanie, że ​​nasze badanie krwi działa. Wcześniejsze wykrycie guzów mózgu w ścieżce diagnostycznej może znacznie poprawić jakość życia pacjenta i przetrwanie, zapewniając jednocześnie oszczędności na służbie zdrowia” – mówi Doktor Matthew J. Baker.

Nowa metoda już niedługo wejdzie w życie

Według wstępnych wyników badań można rozpocząć procedurę wdrażania metody diagnostycznej do klinik onkologicznych. Naukowcy dokładają wszelkich starań, aby stało się to jak najszybciej, na czym z pewnością skorzystają pacjenci.

„Diagnozowanie guzów mózgu jest trudne, a to prowadzi do opóźnień i frustracji u wielu pacjentów. Problem polega na tym, że objawy guza mózgu są dość niespecyficzne, takie jak ból głowy lub problemy z pamięcią. […] Za pomocą tego nowego testu wykazaliśmy, że możemy pomóc lekarzom w szybkim ustaleniu, którzy pacjenci z tymi niespecyficznymi objawami powinni mieć priorytet w pilnym obrazowaniu mózgu. Oznacza to szybszą diagnozę dla osób z guzem mózgu i szybszy dostęp do leczenia” – twierdzi doktor Paul Brennan.

Zobacz także: Brytyjscy lekarze twierdzą, ten lek ratuje życie!

Mimo, że najnowsza metoda diagnozowania nowotworu mózgu nie gwarantuje 100% skuteczności (jedynie w 87 przypadkach na 104 pacjentów z nowotworem mózgu badanie potwierdziło chorobę), to niewątpliwie jest to kolejny sukces w dziedzinie medycyny. Miejmy nadzieję, że system uda się niedługo wprowadzić w życie!

Źródło: „Pikio.pl”