Sezon komunijny w pełni rozkwita, co dla wielu osób oznacza dylemat: co podarować dziecku przystępującemu do Pierwszej Komunii Świętej? Chociaż coraz częściej prezenty przybierają formę konkretnych przedmiotów z listy przygotowanej przez rodziców, wciąż popularne pozostaje wręczanie pieniędzy w kopercie. Jak jednak nie popełnić gafy i dobrać odpowiednią kwotę? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości i podpowiemy, ile dać na komunię w zależności od stopnia pokrewieństwa.


Zasady savoir-vivre w prezentach komunijnych


Przede wszystkim należy pamiętać, że najważniejszym aspektem prezentu komunijnego jest jego szczerość i dopasowanie do możliwości darczyńcy. Nie ma sztywnych reguł ani obowiązku dopasowywania się do prezentów innych gości. Najważniejsze, aby kwota w kopercie nie stanowiła nadmiernego obciążenia dla Twojego budżetu, informuje Interia.


Ile dać na komunię w zależności od stopnia pokrewieństwa?


  • Dalsza rodzina (wujkowie, ciocie): 100-500 zł

  • Dziadkowie, wujkowie i ciocie chrześniaka: 300 zł i więcej

  • Rodzice chrzestni: 500 zł i więcej
Pamiętaj, że te kwoty są jedynie orientacyjne. Możesz je dostosować do swoich możliwości finansowych oraz relacji z dzieckiem przystępującym do komunii. Ważne jest, aby prezent był szczery i płynął z serca.

To też może cię zainteresować: Gwałtowna zmiana pogody. IMGW apeluje o ostrożność

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. "Przez długi czas pomagałam mojej dawnej sąsiadce": Po tym, co rodzina jej córki zrobiła mojemu synowi, diametralnie zmieniłam zdanie