W dzisiejszych czasach często zapominamy o dawnych zwyczajach i zasadach savoir-vivre, zwłaszcza w kontekście religijnym. Choć czasy się zmieniły, to niektóre z nich wciąż mogą mieć zastosowanie, a nawet pomóc nam w budowaniu szacunku dla świętego miejsca i wyrażaniu pokornej postawy.


Sięgnijmy do książki z 1919 roku pt. "Zwyczaje towarzyskie w ważniejszych okolicznościach życia przyjęte", gdzie znajdziemy szczegółowe instrukcje dotyczące składania datków w kościele.


Wygląd i ubiór


Autor książki zwraca szczególną uwagę na wygląd i ubiór osób kwesujących i składających ofiary. Kobiety miały obowiązek ubrać się na czarno, z zakrytymi ramionami i dekoltem, a dłonie mogły być jedynym odsłoniętym fragmentem ciała. Mężczyźni natomiast powinni przywdziewać fraki.


Młodzi ludzie asystujący przy kwestujących paniach mieli prezentować się równie elegancko, najlepiej we frakach, czarnych krawatach i jasnych rękawiczkach. Wszystko to miało na celu podkreślenie powagi i świętości miejsca, a także budowanie prestiżu społecznego.


Jak składać datki?


Niewłaściwe było rzucanie pieniędzy z wysoka na tacę, jakby chciano popisać się hojnością. Zamiast tego należało delikatnie położyć datki na tacy. Podczas kwesty nie wypadało rozmawiać z osobą zbierającą ofiary, nawet jeśli dobrze się ją znało. Wystarczył ukłon ze strony mężczyzny lub przyjazne pozdrowienie od kobiety. Autor książki stanowczo krytykował również zatrzymywanie się grup młodych ludzi przy stołach kwestarek, uznając to za niestosowne i niewłaściwe.


Pamiętajmy, że te zasady savoir-vivre sprzed ponad 100 lat wciąż mogą być cenną wskazówką w dzisiejszych czasach. Choć czasy się zmieniły, to szacunek dla świętego miejsca i skromność w wyrażaniu hojności są wartościami uniwersalnymi, które nigdy nie wyjdą z mody.


Warto również wspomnieć, że w wielu kościołach istnieją lokalne zwyczaje dotyczące składania datków. Zawsze dobrze jest je poznać i dostosować się do nich, aby okazać szacunek dla danej wspólnoty religijnej.


To też może cię zainteresować: Filip Chajzer ujawnia kulisy rozstania z TVN-em. Bez ogródek o zmianie kariery

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Od 1 lipca 2024 roku szykują się zmiany stawek za prąd. Tyle zapłacimy za energię elektryczną w drugiej połowie roku. Na jaw wyszły maksymalne ceny