Jak informuje portal „Super Express”, w piątek 29 grudnia od strony Ukrainy naszą przestrzeń powietrzną naruszył niezidentyfikowany obiekt wojskowy. Oficjalny komunikat w sprawie wydało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbywa się narada, w której udział bierze m.in. szef Ministerstwa Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz prezydent Andrzej Duda.

Wojsko informuje o rakiecie, która spadła na terytorium Polski

W piątek przed południem pojawił się pilny komunikat wydany przez Dowództwo Operacyjne. Informowano w nim, że w godzinach porannych przestrzeń powietrzną naszego kraju naruszył niezidentyfikowany obiekt wojskowych. Wojsko przekazało, że obiekt był obserwowany aż do momentu, w którym doszło do zaniku jego sygnału.

„Zgodnie z obowiązującymi procedurami Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił dostępne siły i środki pozostające w jego dyspozycji” – czytamy we wspomnianym komunikacie.

Także zwierzchnik resortu obrony wydał w sprawie komunikat, wskazując, że „służby państwa zadziałały natychmiastowo”, a on sam pozostaje w stałym kontakcie nie tylko z przedstawicielami wojska, ale także z premierem, prezydentem.

Pilne spotkanie z BBN

O godzinie 13 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza z prezydentem Andrzejem Dudą oraz szefem Sztabu Generalnego gen. Wiesławem Kukułą i dowódcą operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Maciejem Kliszem.

Przedstawiciel województwa lubelskiego przekazał informację, że obiekt pojawił się na radarach w okolicach Hrubieszowa. Jednocześnie dodał, że nie ma informacji na temat tego, czy obiekt spadł w tych okolicach.

Stacja TVN24 podaje, że akcja wojskowa prowadzona jest obecnie w miejscowości Sosnowa-Dębowa w okolicach Zamościa. Jeden z mieszkańców wspomnianej miejscowości powiedział reporterowi stacji, że słychać było potężny huk.

Incydent może mieć związek ze zmasowanymi atakami na Ukrainę ze strony Rosji.

O rozwoju sytuacji będziemy was informowali na bieżąco.