Jak przypomina portal "Super Express", od 2011 roku zasiłek pogrzebowy wypłacany jest niezmiennie w kwocie 4 tysięcy złotych. Zasiłek nie został zwaloryzowany, choć systematycznie rosną koszty pochówku zmarłych. Od dłuższego czasu pojawia się postulat podniesienia zasiłku pogrzebowego. Od dłuższego czasu słyszymy też, że rząd analizuje możliwości. Czy jest szansa, że dojdzie do podwyżki zasiłku?

Zasiłek pogrzebowy stanął w miejscu

W 2011 roku ówczesny rząd ustalił wysokość zasiłku pogrzebowego w kwocie 4 tysięcy złotych, choć wcześniej obowiązywała zasada wypłaty świadczenia w wysokości 200 procent średniej pensji obowiązującej w dniu śmierci chowanej osoby. Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykowali wówczas takie posunięcie.

Sprawdziło się jednak stare porzekadło, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Kiedy PiS objął władzę, przez 8 lat nie widział potrzeby podniesienia wysokości świadczenia, choć ceny pochówku poszybowały w górę. O podwyżkę zasiłku apelowali nie tylko przedstawiciele branży funeralnej, ale także związkowcy.

Wiele wskazuje jednak na to, że zadziała magia wyborów i kwotę zasiłku uda się wreszcie podnieść, tak aby przynajmniej w części odpowiadała obecnym stawkom pogrzebu.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Rząd o zmianie wysokości zasiłku pogrzebowego

Grup posłów opozycji zwróciła się do resortu rodziny i polityki społecznej z pytaniem o możliwość zwaloryzowania zasiłku pogrzebowego. Odpowiedź, jakiej udzielili przedstawiciele ministerstwa, pozwala przypuszczać, że kwota zasiłku może niebawem zostać podniesiona.

"Odnosząc się do pytania, czy planowane są działania zmierzające do podwyższenia obowiązującej kwoty zasiłku pogrzebowego, informuję, że w resorcie rodziny i polityki społecznej nadal trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości tego świadczenia" - odpowiedział wiceminister Stanisław Szwed.

Z informacji przekazanych przez "Super Express" wynika, że ministerstwo rodziny i polityki społecznej nie bierze pod uwagę powrotu do dawnego sposobu przeliczania wysokości świadczenia. Brana jest pod uwagę możliwość podniesienia zasiłku do 6 tysięcy złotych.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Kamil Stoch podzielił się wyjątkowymi kadrami. Takich zdjęć fani skoczka nie mają okazji oglądać zbyt często

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:Znane jest już ostatnie, czwarte pytanie referendalne. Postanowił przedstawić je Mariusz Błaszczak. Polacy będą mieli szansę zagłosować w październiku

O tym się mówi: Maciej Dowbor podzielił się poruszającymi wspomnieniami o Pawle Królikowskim. "Był zbyt ciężko chory, żeby z nami pracować"