Jak przypomina portal "Super Express", jakiś czas temu oczy całego świata zwrócone były na Rosję po tym, jak doszło do buntu Grupy Wagnera, która zaczęła swój rajd na Moskwę. Ostatecznie jednak najemnicy wycofali się i większość z nich miała wyjechać na Białoruś. Ich obecność u naszego wschodniego sąsiada budzi obawy o bezpieczeństwo naszego kraju, szczególnie gdy w rozmowie Łukaszenki z Putinem padają nazwy dwóch polskich miast. Poznajcie szczegóły!

Grupa Wagnera pojawi się w Polsce?

Pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje wskazują, że najemnicy z grupy Wagnera trafili na Białoruś. Wielu ekspertów jest zdania, że Wagnerowcy w pobliżu wschodniej flanki NATO są jedynie próbą wywołania niepokoju, a nie realnym zagrożeniem przekroczenia granicy paktu.

W jednej z ostatnich rozmów białoruskiego dyktatora z przywódcą Rosji ten pierwszy pokusił się o zaskakujące stwierdzenie.

"Chłopaki z Wagnera zaczęli nas stresować. Chcą jechać na zachód. 'Jedźmy na wycieczkę do Warszawy i Rzeszowa" - powiedział Łukaszenka, na co Putin (lub jeden z jego sobowturów) odpowiedział uśmiechem i wyrażającymi aprobatę skinięciami głowy.

Były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka wskazuje, że celem grupy Wagnera na obszarze jego kraju może być destabilizowanie sytuacji na granicy z Polską, Litwą i Łotwą.

Łukaszenko, Putin/YouTube @naTemat.pl
Łukaszenko, Putin/YouTube @naTemat.pl
Łukaszenko, Putin/YouTube @naTemat.pl

W tej samej rozmowie poruszono także kwestię ukraińskiej kontrofensywy.

Putin komentuje ukraińską kontrofensywę

Władimir Putin miał stwierdzić, że ukraińska kontrofensywa "była, ale upadła", co nie jest jednak prawdą. Jak wskazał szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken, Ukraińcom udało się odbić "około połowy" zajętych przez okupanta ziem. Prognozował rownież, że walka o kolejne obszary, będzie liczona raczej w miesiącach niż w tygodniach.

Blinken przyznał, że Rosja i Putin już dawno przegrali tę wojnę. "Celem było starcie Ukrainy z mapy, zlikwidowanie jej niepodległości oraz suwerenności i włączenie do Rosji. To spełzło na niczym już dawno temu" - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

Antony Blinken/YouTube @CNBC Television
Antony Blinken/YouTube @CNBC Television
Antony Blinken/YouTube @CNBC Television

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Woda z cudownego źródełka sprawiła, że pewna wieś w Polsce stała się znana w całym kraju. Wierni wciąż wierzą w jej niesamowitą moc. To prawdziwy cud

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Beata Tadla szczerze o powiększeniu rodziny. Opowiedziała o swoim porodzie

O tym się mówi: Wyszło na jaw, kim jest ojciec Patryka Peretti. Gwiazda „Królowych Życia” niechętnie mówi o pierwszym mężu. Kobietę łączyło z nim wyjątkowe uczucie