Jak przypomina portal "Goniec", w poniedziałek 1 maja wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych. W wykazie znajduje się 111 specyfików, które do tej pory nie były objęte refundacją. Niestety za 430 leków stosujący je pacjenci zapłacą więcej. Poznajcie szczegóły!

Nowa lista leków refundowanych

W poniedziałek 1 maja zaczyna obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Część pacjentów za stosowane przez nich leki zapłaci mniej, jednak więcej będzie pacjentów, którzy muszą się liczyć ze wzrostem cen przyjmowanych przez nich medykamentów.

Na nowej liście leków refundowanych 316 pozycji objęto wyższą dopłatą ze strony państwa. Znacznie dłuższa jest jednak lista tych specyfików, za które chorzy będą musieli płacić więcej, niż miało to miejsce do tej pory.

Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv

Te leki podrożały najmocniej

Wśród leków, które podrożeją najmocniej, znajdują się specyfiki zawierające wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego. Są one stosowane między innymi w leczeniu zapalenia spojówek wywołanych alergią, czy też alergicznego nieżytu nosa. Za ten lek do tej pory chorzy płacili 33 zł. Od 1 maja cena ta wynosić będzie dla pacjenta aż 486,30 zł.

Na niższe ceny przyjmowanych leków mogą liczyć osoby, które cierpią na obrzęk naczynioruchowym - oni zaoszczędzą 196 zł. Spadek cen obejmie również leki wykorzystywane przy leczeniu akromegalii, czy choćby guzów neuroendokrynnych żołądkowo-jelitowo-trzustkowych.

Apteka/YouTube @szkolenia Kerel
Apteka/YouTube @szkolenia Kerel
Apteka/YouTube @szkolenia Kerel

Pełen wykaz leków objętych refundacją znajdziecie na stronie Ministerstwa Zdrowia (kliknij tutaj).

Co sądzicie o zmianach na liście leków refundowanych?

To też może cię zainteresować: Niebywałe fakty z życia Jolanty Kwaśniewskiej. Była Pierwsza Dama zaliczyła zaskakujący epizod. Tajemnicę zdradził jej mąż. Kto by się tego spodziewał

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:Astrolodzy nie pozostawiają złudzeń co do najbliższej przyszłości. Maj 2023 przyniesie wielu znakom zodiaku niebywałe wydarzenia. Horoskop mrozi krew

O tym się mówi: Wraca sprawa matki Madzi z Sosnowca. Niewiele osób wie, jak wyglądała młodość Katarzyny W. Młoda kobieta przez lata doświadczała prawdziwego piekła