Jak informuje serwis Wirtualna Polska, obecnie faktyczny wzrost cen w sklepach i punktach usługowych zdecydowanie przewyższa odczyty inflacji. Dynamika podwyżek, a także to, jak koszty utrzymania są odczuwalne dla kupujących są niezwykle niepokojące. Najnowsza analiza „Indeks cen w sklepach detalicznych” za kwiecień tego roku wyjaśnia, że drożej było o znacznie wyższy procent niż inflacja. Mowa tu średnio o 22 procentach w spojrzeniu rocznym.

Ogólnopolska analiza cen w detalu, którą przekazują UCE Research, Hiper-Com Poland i Wyższe Szkoły Bankowe ujawnia, że w samym marciu w sklepach było drożej o średnio 21,8 procent. To znacząco wyżej niż licząca 11 procent inflacja. Czego możemy się spodziewać?

Podwyżek cen w sklepach detalicznych przebija inflację blisko dwukrotnie! Szczyt wzrostu cen zobaczymy w czasie wakacji. Sytuacja nie jest dobra!

Tomasz Kopyściański z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu wyjaśnia, że szczytu podwyżek w konsumpcji należy się spodziewać w trakcie wakacji. Wówczas ceny będą wyższe o 25, a nawet 30 procent! Jego zdaniem, działania antyinflacyjne mają nie dawać dobrych rezultatów, gdyż nie usuwają przyczyn inflacji.

Niestety, powodów dla których cen są coraz wyższe jest wiele. Są to m.in. sklepy, które zarabiając na inflacji postanowiły podnieść marże. To również agresja wojskowa na Ukrainę, która przełożyła się na zmniejszoną podaż zbóż. Zdecydowanie mocno podrożały produkty tłuszczowe, w tym masło i oleje – o ponad 50 procent. Drożeją też karmy dla zwierząt, przez wzrost cen surowca zwierzęcego, a także fakt, że są to produkty przetworzone pochłaniające energię podczas produkcji, która również poszła w górę.

Drożeje też mięso – szczególnie drób, wieprzowina i wołowina, jako produkty pierwszej potrzeby. Bardzo silnie drożało również pieczywo – w samym kwietniu o 28.1 procent rok do roku. Coraz wyższe ceny notują też warzywa i owoce przez rosnące koszty upraw, w tym coraz droższe nawozy sztuczne.

Jak informował portal "Życie News": ZNANY AKTOR STANIE PRZED SĄDEM. BĘDZIE MUSIAŁ ODPOWIEDZIEĆ ZA SWOJE POSTĘPOWANIE. KILKA MIESIĘCY TEMU MOCNO ZNIEWAŻYŁ RZECZNICZKĘ STRAŻY GRANICZNEJ

Przypomnij sobie: MAŁGORZATA TOMASZEWSKA MOCNO ZASKOCZYŁA SWOIM WIZERUNKIEM. PREZENTERKA WSKOCZYŁA W MINIMALISTYCZNY STRÓJ KĄPIELOWY. WŚRÓD INTERNAUTÓW SIĘ ZAGOTOWAŁO

Portal "Życie News" pisał również: CAŁY ŚWIAT OBAWIA SIĘ WYDARZEŃ KOLEJNYCH TYGODNI. MIEDWIEDIEW STRASZY POTENCJAŁEM NUKLEARNYM. WSZYSCY ZASTANAWIAMY SIĘ, CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: ZASKAKUJĄCE SŁOWA EWY DRZYZGI O WSPÓŁPRACY Z AGNIESZKĄ WOŹNIAK-STARAK. DZIENNIKARKA NIE UKRYWA, ŻE NIE ZAWSZE JEST RÓŻOWO. CZY ZDECYDOWANIE SIĘ RÓŻNIĄ