Jak podaje portal "TVN Meteo", meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodne j wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Lokalnie należy spodziewać się opadów deszczu do 30 litrów na metr kwadratowy. Gdzie pogoda będzie najgroźniejsza?

W tych województwach pogoda będzie groźna

Mieszkańcy województwa mazowieckiego oraz lubelskiego mogą spodziewać się burz z gradem. Ostrzeżenia na tych obszarach obowiązywać będą w poniedziałek 5 października od godziny 14 do 22.

W województwach: świętokrzyskim (z wyłączeniem powiatu kazimierskieg), podkarpackim (z wyłączeniem powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, krośnieńskiego, jasielskiego, strzyżowskiego, dębickiego i brzozowskiego) oraz w powiecie dąbrowskim w województwie małopolskim ostrzeżenia obowiązują 5 października od godziny 12 do 20.

Na wskazanych obszarach mogą pojawić się burze z opadami deszczu sięgającymi od 15 do 30 litrów wody na metr kwadratowy. W czasie burz możliwy silny wiatr, w porywach nawet do 90 km na godzinę. Miejscami prognozuje się grad.

tvnmeteo.pl

Możliwe wprowadzenie zagrożeń

Meteorolodzy z IMGW planują wydanie ostrzeżeń w 6 kolejnych województwach. W ciągu dnia w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim i podlaskim prognozuje się w ciągu dnia i w nocy wystąpienie burz i opadów deszczu do 15 litrów na metr kwadratowy i wiatrem do 80 km/h.

tvnmeteo.pl

Silny wiatr będzie dokuczał mieszkańcom województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Średnia prędkość wiatru dochodziła będzie do 25-40 km/h, a w porywach do nawet 70 km/h. Nad Bałtykiem powieje od 34 do 50 km/h, w porywach do 80.

Pogoda daje się wam już we znaki?

To też może cię zainteresować:

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:

O tym się mówi: