Jak donosi „Super Express”, Polacy w podeszłym wieku mogą mieć problem z dostępem do bezpłatnych leków, gdy eksperci i politycy opozycji są zaniepokojeni faktem, że program przestanie być finansowany z budżetu państwa, a zajmie się tym Narodowy Fundusz Zdrowia.

Skutkiem tego ma być brak funduszy na finansowanie programu, z którego korzystają w Polsce setki tysięcy emerytów i rencistów po 75 roku życia?

Program został wprowadzony jako realizacja obietnicy wyborczej PiS z 2015 roku. Udało się to zrobić w 2017 roku i choć padały zarzuty, że nie ma na to pieniędzy to Ministerstwo Zdrowia przekonywało, że obciążenie finansowe tego programu będzie spoczywać na budżecie państwa, a nie funduszach NFZ, czyli nie z puli środków na ochronę zdrowia.

Ustawa, która pozwoliła seniorom na otrzymywanie darmowych leków kosztuje rocznie 900 milionów złotych. Teraz obowiązek finansowania programu schodzi na NFZ. Dodatkowo wiadomo, ze od września Narodowy Fundusz Zdrowia zaczął również refundować pewne leki dla kobiet w ciąży. Okazuje się tym samym, że trzeba na to dodatkowego miliarda złotych!

W NFZ zabraknie pieniędzy na refundację programu Darmowe Leki 75 plus? Eksperci i opozycja nie wierzą w skuteczność programu

– NFZ musi przesunąć miliard z dotychczasowych refundacji na „leki plus”. Polacy więcej zapłacą za leki – podkreślają organizacje przedsiębiorców, przywoływane przez „Super Express”.

Poseł KO Rajmund Miller, wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia, która sprzeciwia się planowanej zmianie mówi wprost: „NFZ ma pieniądze ze składek. Z powodu COVID-19 wpływy ze składek są mniejsze. Czyli zabraknie pieniędzy na leki albo pewne leki zdrożeją”.

NFZ przekonuje jednak, że plan finansowy zabezpieczył środki na cele powiązane z refundacją.

Jak informował portal "Życie PL": JAKA POGODA CZEKA NAS W DRUGIEJ POŁOWIE WRZEŚNIA? SYNOPTYCY NIE MAJĄ WĄTPLIWOŚCI, TO BĘDZIE WYJĄTKOWE ZAKOŃCZENIE LATA

Przypomnij sobie: WIELU RODZICÓW W BŁĘDZIE, MINISTER EDUKACJI Z MOCNYM STANOWISKIEM W SPRAWIE. WSZYSTKO WYDAŁO SIĘ PRZEZ PEWNE ZDJĘCIE

Portal "Życie PL" pisał również: PRAWIE SETKA UCZNIÓW TRAFIŁA NA KWARANTANNĘ. ZAKAŻONA NAUCZYCIELKA MOGŁA PRZEKAZAĆ WIRUSA DALEJ, SPRAWĘ KOMENTUJE RZECZNIK WOJEWÓDZKIEGO SANEPIDU