Nowotwór jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jak donoszą najnowsze badania na jego rozwój może wpływać Bisfenol A, czyli szkodliwa substancja znajdująca się w paragonach!

Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne przeprowadziło badania, których wyniki są przerażające. Okazało się, że popularna substancja Bisfenol A, używana głownie do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, wykorzystywana jest również przy produkcji paragonów.

Jak się okazuje, stężenie Biosfenolu na paragonie jest nawet do 1000 razy większe niż to znajdujące się opakowaniach produktów spożywczych. Jak czytamy na Pikio.pl:

Bisfenol A po prostu poprawia termoczułość paragonów. Ale wystarczy tylko wykorzystywać papier, który nie będzie zawierał szkodliwych substancji. Od przyszłego roku mają wejść też w życie e-paragony. Być może one w jakiś sposób pomogą lepiej zadbać o zdrowie pracowników. Inny pomysł to wprowadzenie dla pracowników bawełnianych rękawiczek czy maseczek ochronnych – mówiła Aleksandra Rutkowska z Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego

– Mamy 2 mln pracowników i każda osoba ma dziennie kontakt przynajmniej z 400 paragonami. Przez to istnieje poważne ryzyko wzrostu zachorowań na choroby cywilizacyjne i ryzyko wzrostu zaburzeń rozwoju płodów u pracownic, które są w ciąży. A trzeba podkreślić, że szacowane koszty leczenia skutków narażenia ludzi na tego typu substancje to 100-250 mld euro rocznie – dodaje dr Rutkowska.

Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” zapowiedziała, że zażąda od pracodawców zaopatrzenia pracowników w ochronne maseczki i rękawiczki.

Domagamy się także, żeby Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęły wraz z nami kampanie uświadamiające chociażby o tym, że mycie rąk przez pracowników jest bardzo ważne – powiedział Alfred Bujara.

Jak zapowiedziała ,,Solidarność”, będzie ona  walczyć o wprowadzenie e-paragonów.

Przebadane zostały następujące sieci sklepów: Jysk, Pepco, Auchan, Kaufland, Castorama, Biedronka, Amazon i Rossmann.

Zobacz, jakie nacje najczęściej przyjeżdżają do Polski ,,za chlebem”: POLSKA LIDEREM W LICZBIE POZWOLEŃ NA POBYT DLA OBCOKRAJOWCÓW. KTO NAJCZĘŚCIEJ CHCE ZAMIESZKAĆ W NASZYM KRAJU?

Pies w kociej skórze, zobacz niesamowitego futrzaka: PEWIEN KOT WYMYŚLIŁ NIEZŁY SPOSÓB NA ZNALEZIENIE WSPÓLNEGO JĘZYKA Z…PSAMI![WIDEO]

Ewelina Rozworska