Jak przypomina serwis "Fakt", coraz bliżej wypłat 14. emerytury. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia, które ma uruchomić tegoroczne przelewy dla emerytów i rencistów. Zgodnie z założeniami dodatkowe świadczenie zostanie przekazane we wrześniu wraz z regularną emeryturą lub rentą.

Seniorzy znów otrzymają 14. emeryturę

Choć samo prawo do wypłaty „czternastki” wynika z obowiązujących przepisów, ustawa nie wskazuje konkretnego miesiąca realizacji świadczenia. Każdego roku konieczne jest więc wydanie odpowiedniego rozporządzenia przez Radę Ministrów. Jak wynika z informacji przekazanych przez resort, dokument jest już przygotowany i znajduje się na etapie dalszych prac legislacyjnych.

W 2026 roku pełna kwota 14. emerytury będzie odpowiadała wysokości minimalnej emerytury i wyniesie 1978,49 zł brutto. Otrzymają ją osoby, których podstawowe świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto miesięcznie.

W przypadku wyższych emerytur zastosowanie znajdzie mechanizm „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że wraz ze wzrostem podstawowego świadczenia kwota dodatku będzie stopniowo pomniejszana. Najniższa możliwa 14. emerytura wyniesie 50 zł brutto.

Po odliczeniu składki zdrowotnej oraz podatku kwoty wypłacane „na rękę” będą niższe. Przykładowo osoba pobierająca emeryturę w wysokości 2900 zł brutto otrzyma pełną czternastkę, natomiast przy świadczeniu wynoszącym 4000 zł brutto dodatkowa wypłata zostanie zmniejszona do 878,49 zł brutto.

Kiedy pieniądze trafią na konta?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje wypłaty świadczeń w kilku stałych terminach: 1., 6., 10., 15. oraz 25. dnia miesiąca. Większość seniorów otrzyma więc 14. emeryturę razem z wrześniową wypłatą emerytury lub renty.

Jak wskazuje "Fakt", wyjątek dotyczy osób, których termin wypłaty przypada na 6 września. Ponieważ tego dnia wypada niedziela, przelewy i przekazy zostaną zrealizowane wcześniej. Uprawnieni powinni otrzymać pieniądze najpóźniej 4 września.

Kto może liczyć na dodatkowe świadczenie?

Prawo do 14. emerytury będą miały osoby, które na 31 sierpnia 2026 r. posiadają prawo do wypłaty jednego z określonych świadczeń. Dotyczy to m.in. emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych, rent socjalnych, świadczeń przedemerytalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych oraz świadczeń wypłacanych przez systemy zaopatrzeniowe służb mundurowych i KRUS.

Dodatkowe świadczenie obejmie również osoby pobierające emerytury pomostowe, emerytury częściowe czy rodzicielskie świadczenia uzupełniające.

Wrześniowe wypłaty oznaczają, że miliony seniorów otrzymają jeszcze przed jesienią dodatkowy zastrzyk gotówki. Dla części gospodarstw domowych będzie to wsparcie w pokryciu rosnących kosztów utrzymania, rachunków czy zakupów związanych z nadchodzącym sezonem grzewczym.

To też może cię zainteresować: 15 minut i było po wszystkim. Nagranie z Dolnego Śląska poruszyło internautów

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ulewa zamieniła ulice w potoki. Strażacy ratują, co się da

O tym się mówi: Takie ciśnienie może być alarmem. Przy tych objawach nie wolno czekać