W najnowszym rozwoju sytuacji premier Polski, Donald Tusk, ogłosił plan spotkania z liderami protestujących grup rolników w Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie. Spotkanie odbędzie się w czwartek o godzinie 14.00, a głównym tematem rozmowy będą możliwe dopłaty do zboża i inne środki mające na celu szybką sprzedaż polskiego zboża. Premier podkreślił, że Polska, mimo bycia najbardziej proukraińskim państwem w Europie, stoi obecnie przed poważnym problemem związanym z wojną, a cena decyzji o wolnym handlu z Ukrainą jest zbyt wysoka.

W środowej konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Norwegii Jonasem Gahr Storem, Tusk stwierdził, że państwo musi podjąć działania, aby uchronić polski i europejski rynek przed zalewem tańszych ukraińskich produktów rolnych. Szef rządu zwrócił uwagę na konieczność znalezienia rozwiązania, które pomoże skutecznie sprzedać polskie zboże, jednocześnie chroniąc interesy krajowych rolników, informuje Super Express.

Premier Donald Tusk przedstawił również liczby, z których wynika, że w zeszłym roku w całej Europie nadwyżka zboża wyniosła ponad 20 milionów ton, z czego aż 9 milionów ton przypadało na Polskę. Z tego powodu premier zaznaczył gotowość do poważnych rozmów na temat limitów importu zboża. Oświadczył, że propozycje limitów zaproponowane przez Brukselę i Kijów są nie do zaakceptowania, i postulował, aby okresem referencyjnym nie był czas po wojnie, a przed wojną.

W kontekście protestów rolniczych, premier Tusk zaznaczył, że rząd jest gotów rozmawiać o czasowym zamknięciu granicy i ograniczeniach wymiany towarowej z Ukrainą. Przyznał jednak, że byłby to krok bolesny dla obu stron, ale jednocześnie konieczny w obliczu aktualnej sytuacji.

Postulaty protestujących obejmują odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów spoza Unii Europejskiej oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce. Organizatorzy szacują, że w proteście wzięło udział około 50 tysięcy uczestników, co podkreśla skalę i znaczenie problemu, przed którym stoi polskie rolnictwo. Premier Donald Tusk zapowiada dalsze działania mające na celu ochronę interesów rolników i stabilizację rynku zbożowego w Polsce.

To też może cię zainteresować: Miss Polonia 2022 Krystyna Sokołowska na drodze do światowego dukcesu. Czy już za kilka dni zostanie Miss World

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: W czwartą rocznicę odejścia Pawła Królikowskiego w miejscu spoczynku aktora pojawili się niespodziewani goście. Artystę odwiedziły istne tłumy