Sezon jesienny wiąże się ze wzrostem infekcji. Rośnie też liczba zwolnień lekarskich. Jak podaje portal "O2", ZUS kontroluje osoby przebywające na chorobowym, sprawdzając, czy faktycznie powinny na nim być i czy wykorzystują je zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli kontrolerzy stwierdzą nieprawidłowości, zasiłek może zostać odebrany.

ZUS kontroluje osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim

Nie jest tajemnicą, że ZUS może kontrolować osoby korzystające ze zwolnień lekarskich wystawianych przez lekarzy. Sprawdzane są nie tylko osoby przebywające na chorobowym, ale także lekarzy, którzy wystawiają dużą ilość zwolnień.

Z oficjalnych danych wynika, że od stycznia do września kontrolerzy z ZUS skontrolowali 336,9 tys. osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. Zakwestionowano ponad 20 tysięcy przypadków, co skutkowało wstrzymaniem zasiłku chorobowego.

Każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim może spodziewać się takiej niezapowiedzianej choroby. Jeśli w trakcie kontroli zostaną wykryte nieprawidłowości, może zapaść decyzja o wstrzymaniu zasiłku chorobowego, obniżeniu jego wysokości, a nawet konieczności zwrócenia nienależnie pobranych pieniędzy.

Od stycznia do września bieżącego roku ZUS zdecydował się na wstrzymanie zasiłków chorobowych w łącznej kwocie 129 mln 377 tys. zł.

ZUS. Źródło: youtube.com
ZUS. Źródło: youtube.com
ZUS. Źródło: youtube.com

Kontrola po donosie

Jak wskazują kontrolerzy, większość podejmowanych przez nich kontroli przeprowadzona jest po otrzymaniu sygnału, że z danym zwolnieniem może być coś nie tak.

"Skuteczność kontroli jest coraz większa m.in. za sprawą pomocnych wskazówek, które trafiają do ZUS. Coraz częściej powodem kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy są anonimowe zgłoszenia" - przekazuje rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału ZUS, Krystyna Michałek.

Zwolnienie lekarskie/YouTube @ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Zwolnienie lekarskie/YouTube @ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Zwolnienie lekarskie/YouTube @ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Mieliście do czynienia z taką kontrolą?

To też może cię zainteresować: Ekspert odniósł się do sposobu, w jaki zginął Grzegorz Borys. "On nie miał planu na przeżycie"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zenon Laskowik przekazał smutną wiadomość. Odeszła niezapomniana legenda polskiego kabaretu. Znany kabareciarz poinformował o odejściu przyjaciela

O tym się mówi:Wraca sprawa Kamilka z Częstochowy. Od pół roku chłopca nie ma już wśród nas. Po wielu miesiącach głos zdecydowała się zabrać siostra chłopczyka