Jak informuje portal "Goniec", już 4 listopada wejdą w życie znowelizowane przepisy prawa spadkowego. Zmiany w dotychczas obowiązujących regulacjach objęły m.in. zawężenie katalogu osób mających prawo do dziedziczenia, a także skrócić postępowania spadkowe toczących się przed sądem.

Co dokładnie zmieni się w prawie spadkowym?

Odejście bliskich dla wielu osób wiąże się nie tylko z bólem i żalem po stracie, ale także z przeprawą prawną mającej związek ze spadkiem. Nowelizacja przepisów ma wejść w życie już 4 listopada bieżącego roku.

Na mocy nowych regulacji ma się skrócić czas postępowań spadkowych. Ustawodawcy przekonują, że znowelizowane przepisy będą znacznie lepiej chroniły spadkobierców i ich interesy.

Zmniejszono katalog osób uprawnionych do dziedziczenia. Ma to ograniczyć sytuacje, w których szuka się dalszych krewnych osoby zmarłej. Trzecia grupa spadkowa została zawężona do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy oraz ich zstępnych.

Ostatnie pożegnanie/YouTube @Tygodnik Podhalański
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Tygodnik Podhalański
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Tygodnik Podhalański

Co jeszcze się zmienia?

Na mocy znowelizowanego prawa spadkowego znacznie łatwiejsze będzie się zrzeczenie spadku przez rodziców osób małoletnich, które dziedziczą, a także osób decydujących w sprawie osób ubezwłasnowolnionych. Odrzucenie spadku będzie możliwe teraz bez zgody sądu.

Jedną z kluczowych zmian w prawie spadkowym zakłada, że osoby, które uchylały się od pieczy nad spadkodawcą lub niepłacące na niego zasądzonych alimentów, mogą zostać uznane za niegodne dziedziczenia i należna im część spadku może do nich nie trafić.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Co sądzicie o tych zmianach? Popieracie je, a może wydają się wam krzywdzące?

To też może cię zainteresować: Jeśli korzystasz z tego patentu na cmentarzu, szybko przestań. To niezgodne z regulaminem. O czym mowa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:Krzysztof Krawczyk nie był w stanie powstrzymać łez w trakcie spotkania z Janem Pawłem II. Tak wspominał to wydarzenie po latach

O tym się mówi:Emerytury gwiazd budzą sporo emocji. Na jaw wyszła wysokość świadczenia wypłacanego Bohdanowi Łazuce. Kwota przyprawia o zawrót głowy