Jak wskazuje portal "Goniec", wielu Polaków stara się wprowadzić na swoje balony namiastkę ogrodu. Nie brakuje balkonów, na których ustawiane są donice z przepięknymi kwiatami. Niestety niewiele osób ma świadomość istnienia przepisu, który w pewnych okolicznościach może skutkować srogimi karami. O co dokładnie chodzi?

Uprawa kwiatów na balkonie może skończyć się mandatem

Wielu Polaków, którzy mieszkają w blokach, uprawia na swoich balkonach kwiaty w doniczkach. Niewiele osób ma jednak świadomość, że i ta kwestia jest regulowana przepisami. Regulacja ta może wprawić w osłupienie, zwłaszcza, że sankcją grożącą za jego naruszenie, jest więzienie.

Nie brakuje mieszkańców blokowisk, którzy zamieniają swoje balkony w prawdziwe małe ogrody. Przy montowaniu na balkonach doniczek, a także przy dbaniu o wsadzoną tam roślinność, należy zachować należytą ostrożność. Jej brak, zgodnie z prawem może nas kosztować nawet 500 złotych.

Ogród na balkonie/YouTube @Poradnik Ogrodniczy
Ogród na balkonie/YouTube @Poradnik Ogrodniczy
Ogród na balkonie/YouTube @Poradnik Ogrodniczy

Mowa o art. 75 kodeksu wykroczeń, który mówi, że "kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500,- zł lub karze nagany".

Skrajne przypadki

W skrajnych przypadkach niedochowanie należytej ostrożności przy montowaniu ciężkich donic na balkonie, może zaprowadzić nas do więzienia. Może się tak stać w sytuacji, kiedy źle zabezpieczona donica spadnie na przechodnia.

Wówczas możemy zostać oskarżeni o spowodowanie wypadku pociągającego za sobą zagrożenie życia lub zdrowia innej osoby. Należy więc zadbać o to, żeby donice były dobrze przymocowane. Warto je także zabezpieczać na czas występowania gwałtownych zjawisk atmosfeycznych (wichury, nawałnice).

Ogród na balkonie/YouTube @Poradnik Ogrodniczy
Ogród na balkonie/YouTube @Poradnik Ogrodniczy
Ogród na balkonie/YouTube @Poradnik Ogrodniczy

Wiedzieliście o tym przepisie?

To też może cię zainteresować: Synoptycy nie mają wątpliwości, czeka nas załamanie pogody. Meteorolodzy z IMGW wskazują, kiedy się zacznie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zaskakujące rozwiązanie problemów z rośnięciem ogórków. Wystarczy zmieszać jeden składnik z wodą i podlać krzaki. Sąsiedzi będą zazdrościć nam plonów

O tym się mówi: Boże Ciało 2023 już w najbliższy czwartek. Duchowni wydali kluczową dla milionów wiernych decyzję w sprawie kolejnych dni. Trzeba o tym pamiętać