Jak podaje portal "Wirtualna Polska", kanonista sądu biskupiego w Płocku nie ma złudzeń, że osoby, które po rozwodzie wchodzą w nowy związki i w nich pozostają, dopuszczają się cudzołóstwa. Jego słowa są odpowiedzią i jednocześnie zaprzeczeniem rewelacji czeskiego biskupa.

Konsekwencje życia w grzechu

Kanonista ks. prof. Jan Krajczyński, oficjał sądu biskupiego w Płocku w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że rozwodnicy, którzy żyją w nowych związkach, popełniają grzech ciężki. Konsekwencją życia w grzechu jest zaś niemożność przystępowania do komunii świętej.

Odpowiedź płockiego duchownego jest odpowiedzią na słowa jednego z czeskich biskupów, który ogłosił, że rozwodnicy żyjący w nowych związkach, będą mogły liczyć na "trwały akt miłosierdzia", który umożliwi im aktywne uczestnictwo w Eucharystii.

Ks. Krajczyński stanowczo temu zaprzecza. Podkreślił, że ani w teologii, ani w prawie kanonicznym nie funkcjonuje coś takiego, jak "trwały akt miłosierdzia", na który powoływał się czeski duchowny.

Duchowny/YouTube @Archidiecezja Łódzka
Duchowny/YouTube @Archidiecezja Warszawska
Duchowny/YouTube @Archidiecezja Warszawska

Kanonista podkreśla, że osoby chcące korzystać z sakramentów, nie mogą być w stanie grzechu ciężkiego. Co więcej, wejście przez rozwodnika w nowy związek powoduje, że mamy do czynienia z "podwójnym źródłem grzechu ciężkiego".

Brak pomniejszenia grzechu

Ks. Krajczyński stanowczo zaznacza, że narodziny dzieci w nowym związku rozwodnika nie ma wpływu na "pomniejszenie ciężaru grzechu". Uzyskanie abosulucji grzechów w tym przypadku możliwy jest tylko w jednym przypadku.

Konieczny jest żal za popełniony grzech i zdeptanie prawa Bożego, połączony z decyzją o życiu we wstrzemięźliwości i niekorzystanie z praw, jakie zarezerwowane są tylko dla par żyjących w małżeństwach sakramentalnych.

Ducowny/YouTube @CatholicChicago
Duchowny/YouTube @CatholicChicago
Duchowny/YouTube @CatholicChicago

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Planowali odłączyć ją od aparatury po 12 latach śpiączki. Nagle się obudziła

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czy w twoim portfelu znajduje się taka moneta. To prawdziwa żyła złota

O tym się mówi: Ola Kwaśniewska zaskoczyły wszystkich. Niewielu spodziewało się, że drzemie w niej taki talent