Jak podaje portal "Goniec", ceny jajek idą do góry nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych. Przedsiębiorcy wskazują, że musimy przygotować się na dalsze wzrosty cen, ale także możliwość niedoboru towaru na sklepowych regałach. Jaką cenę mogą osiągnąć jajka?

Wzrost cen jajek

Ostatnie miesiące przyzwyczaiły nas do wzrastających cen żywności. Ceny części artykułów spożywczych rosną w zastraszającym tempie, czasem nawet z dnia na dzień. Czynników napędzających ceny jest wiele, od szalejącej inflacji do wysokich cen energii. Często nakładają się na siebie, powodując, że klienci muszą płacić jeszcze więcej.

Jednym z towarów, którego ceny rosną, są jaja. W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych widać to bardzo wyraźnie. Pojawia się też problem z dostępnością do produktu. Część francuskich sklepów zdecydowała się nawet na wprowadzenie limitu zakupu jajek. Czy podobnej sytuacji możemy spodziewać się także w naszym kraju?

Jajka/Youtube @Discovery UK
Jajka/Youtube @Discovery UK
Jajka/Youtube @Discovery UK

Niepokojące prognozy

Na brak dostępności jaj wpływ mają wyżej wymienione czynniki, a także rozwój kolejnych ognisk ptasiej grypy, która jest śmiertelnie groźna dla ptaków hodowlanych. Jednym z większych eksporterów jaj, była Ukraina. Zbrojna napaść Rosji na tej kraj znacznie ograniczyła ilość dostępnego towaru na zachodnich rynkach.

Eksperci wskazują, że Polacy nie będą borykać się z brakiem dostępności jajek, choć będzie im doskwierała cena, jaką przyjdzie im zapłacić.

"Jeżeli zastosujemy analogię wzrostu cen innych podstawowych produktów spożywczych, to przy obecnych kosztach średnia cena jaj będzie szukała wartości na poziomie 1,30-1,60 zł za sztukę. Taką prognozę przewidujemy na ten rok" - wskazuje prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Wzrost cen jajek pociągnie za sobą wzrost cen produktów, do których wyrobu są one wykorzystywane. Mowa m.in. o makaronach, majonezach, czy wyrobach cukierniczych. Nie należy jednak wpadać w panikę i kupować jaj na zapas. Po pierwsze nie nadają się one do długiego przechowywania, a po drugie zwiększony popyt nakręci spiralę wzrostu cen.

Wytłaczanki po jajkach/YouTube @Medical Facta
Jajka/YouTube @Medical Facts
Jajka/YouTube @Medical Facts

Myślicie, że najczarniejsze scenariusze się sprawdzą?

To też może cię zainteresować: To już dwa lata, odkąd nie ma wśród nas Ryszarda Kotysa. Aktor zasłynął rolą w "Świecie według Kiepskich", jednak zagrał w ogromnej liczbie różnych produkcji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Smutne wieści dla fanów muzyki rozrywkowej. Dziś odszedł jeden z najważniejszych muzyków rockowych XX wieku. Jego zespół święcił triumfy w latach 70

O tym się mówi: Dorota Szelągowska zdecydowała się na niecodzienny krok. Takiego zdjęcia jeszcze nie było