Jak przypomina portal "Super Express", drożyzna w sklepach coraz mocniej daje się nam we znaki. Tylko we wrześniu, jak wskazują wstępne dane GUS, inflacja wyniosła 17,2 procent. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że już niebawem inflacja może osiągnąć poziom 20 procent. To nie jest dobra wiadomość dla Polaków, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że przed nami okres świąt Bożego Narodzenia.

Inflacja coraz wyższa

Ze wstępnego raportu przygotowanego przez GUS wynika, że we wrześniu ceny towarów i usług wzrosłu średnio o 17,2 procent względem cen, jakie notowaliśmy w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ostatni raz, takie wartości odnotowywano w 1997 roku.

W ubiegłym miesiącu, największy wzrost cen dotyczył ceny nośników energii, które wzrosły o 44,2 proc. Ceny żywności wzrosły o 19,3 proc. Co ciekawe, ceny oleju wzrosły rok do roku o około 100 proc.

Ekonomiści wskazują, że wzrost cen dotyczy nie tylko nośników energii, czy żywności, ale praktycznie wszystkiego. Ekonomista Marek Zuber wskazuje, że w Polsce mamy do czynienia z inną niż w pozostałych krajach sytuacją. U nas żywność drożeje nieprzerwani, podczas gdy w innych państwach po kwietniowym wzroście kolejne miesiące przyniosły spadki.

Co czeka nas w kolejnych miesiącach?

Zdaniem Marka Zaubera możliwe są dwa scenariusze. W pierwszym, jeszcze w tym roku inflacja przekroczy barierę 20 procent. W drugim, nie wzrośnie aż do takiego poziomu. To, który scenariusz ostatecznie się zrealizuje, zależy od tego, jakie decyzje podejmą w najbliższym czasie zarówno polscy politycy, jak i politycy z pozostałych krajów.

Niezleżnie od tego, czy inflacja do końca roku dobije do 20 procent, czy utrzyma się na podobnym poziomie, z jakim mamy do czynienia teraz, jedno jest pewne - tegoroczne święta Bożego Narodzenia mogą okazać się wyjątkowo skromne.

Jakiej sytuacji ekonomicznej spodziewacie się w nadchodzącym czasie?

To też może cię zainteresować: Rodzina 14-letniego Patryka mierzy się z krzywdzącymi plotkami. Matka chłopca, który stracił życie z niewyjaśnionych przyczyn zabrała głos

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Cenna wskazówka dla miłośników grzybów. Pomoże w uniknięciu robaczywych okazów

O tym się mówi: Czeka nas podwyżka podatków. Decyzję Ministra Finansów odczuje wiele osób