Jak przypomina portal "Super Express", emerytury ich wysokość od lat są tematami, które wzbudzają ogromne emocje. Seniorzy z trudem wiążą koniec z końcem, a w dobie szalejącej inflacji, ich problemy się tylko pogłębiają. Część seniorów może liczyć jednak na świadczenie sięgające 5 tysięcy złotych. Haczyk polega na tym, że mogą dostać je tylko osoby, które ukończyły 100 lat.

Świadczenie honorowe

Świadczenie honorowe jest dedykowane dla osób, które ukończyły 100 lat. Mogą z niego skorzystać zarówno osoby, które pobierają emeryturę lub rentę, jak i osoby, które nie zdobyły uprawnień do ich wypłaty. Z roku na rok osób uprawnionych do tego rodzaju świadczenia rośnie i według prognoz, tendencja ta utrzyma się w kolejnych latach.

Dodatek nazywany świadczeniem honorowym dotyczy zarówno osób, które świadczenia otrzymują z ZUS-u, KRUS-u, a także z resortowych zakładów emerytalnych MSWiA i MON. Co ciekawe, wysokość świdczenia uzależniona jest od kwoty bazowej, jaka obowiązuje w dniu osiągnięcia wymaganego przepisami wieku.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Oznacza to, że wysokość świadczenia honorowego różni się w zależności od czasu, w jakim zostało ono przyznane, a jego wysokość pozostaje niezmieniona do końca życia. Nie podlega corocznej waloryzacji.

Kwota świadczenia honorowego

Kwota świadczenia honorowego wyliczana jest na podstawie kwoty bazowej, która stanowi 100 procent średniego wynagrodzenia, od którego odejmuje się składki na ubezpieczenie społeczne.

Dla osób, które ukończyły 100 lat w okresie między 1marca 2021 roku a 1 marca tego roku, świadczenie honorowe wynosi 4512,41 zł brutto. Dla osób, które stulecie obchodziły po 1 marca, jest to już kwota 4944,79 zł.

Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin

Co myślicie o zasadach wypłacania świadczenia?

To też może cię zainteresować: Eksperci alarmują. Zimą nasze telefony komórkowe mogą przestać działać. Czy jest szansa, że uda się tego uniknąć

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Daniel Olbrychski żegna kolegę z branży. Co mówił o Franciszku Pieczce

O tym się mówi: Bożena z "Sanatorium miłości" opowiedziała o trudnych przeżyciach. "Przekonałam się, że życie jest wyjątkowo kruche"