Jak podaje portal "Super Express", prezydent Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie czternastej emerytury - podpisał ustawę wprowadzającą dodatek. Dzięki temi pierwsi seniorzy otrzymają dodatkowe czternaste świadczenie w sierpniu, a pozostali we wrześniu tego roku. Komu będzie przysługiwał dodatek? Jaka będzie jego ostateczna wysokość?

Prezydent podpisał ustawę o 14. emeryturze

Choć w zeszłym roku obóz władzy przekonywał, że czternasta emerytura będzie miała charakter jednorazowy, seniorzy i w tym roku będą mogli cieszyć się dodatkowym świadczeniem. Wymusiła to trudna sytuacja, jaką powoduje szalejąca inflacja. Tylko w maju tego roku kształtowała się ona na poziomie niemal 14 procent.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Ustawa po zakończeniu prac w parlamencie trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który zdecydował się ją podpisać. Informację na ten temat przekazał Paweł Szafernaker z Kancelarii Prezydenta. Pierwsze wypłaty ruszyć mają już w sierpniu. Kto i jaką kwotę otrzyma?

Wysokość czternastej emerytury jest równowartością minimalnego świadczenia emerytalnego i wynosi 1338,44 zł brutto (1217,98 zł). Na pełną kwotę mogą liczyć tylko ci seniorzy, którzy pobierają emeryturę i rentę w kwocie nie przekraczającej 2900 zł.

Po przekroczeniu przyjętego progu dochodowego, czternastka będzie wypłacana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że przekroczenie progu o 100 zł będzie wiązało się z pomniejszeniem dodatkowego 14. świadczenia o 100 zł. Ustawa podpisana przez prezydenta zakłada, że najniższa czternastka zostanie wypłacona w kwocie 50 zł.

Pieniądze/Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/Youtube @Czas to pieniądz

Aby otrzymać czternastą emeryturę nie ma konieczności składania żadnego wniosku, jest ona bowiem wypłacana z urzędu każdemu, kto nie ma prawo do renty lub emerytury na dzień 31 lipca bieżącego roku.

Co sądzicie o czternastce? Czy świadczenie będzie w stanie poprawić sytuację seniorów?

To też może cię zainteresować: Nie wszyscy seniorzy będą zadowoleni z salda konta w lipcu. Wielu może być zaskoczonych wysokością świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nieproszeni lokatorzy opanowali balkon. Jak pozbyć się gniazda os i przy tym nie ucierpieć

O tym się mówi: Barbara Kurdej-Szatan zażyczyła sobie od męża apartament. O co chodzi