Jak podaje portal "Polskie Radio 24", 20 czerwca po raz pierwszy będziemy obchodzili Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Główne obchody nowego święta państwowego zaplanowano w Katowicach. Jak będą wyglądały?

Nowe święto państwowe

Na lotnisku Muchowiec odbywa się piknik lotniczy, na którym można obejrzeć nie tylko akrobacje wykonywane przez samoloty, ale także przelot zabytkowych maszyn. Prezentowany będzie także sprzęt wojskowy, a swoje umiejętności zaprezentują służby mundurowe.

W godzinach wieczornych, na katowickim rynku zaprezentowany zostanie spektakl muzyczny "Metropolis Silesium 2122". Na scenie wystąpią między innymi Stanisław Soyka, Julia Pietrucha i Renata Przemyk. Główne obchody zaplanowano na niedzielę 19 czerwca.

To właśnie w niedzielę, na katowickim rynku odbędzie się inscenizacja historyczna, a w Archikatedrze Chrystusa Króla otwarty zostanie Panteon Górnośląski, w którym zostaną upamiętnieni najbardziej zasłużeni dla regionu. Popłudniu odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny.

Wieczorem zaplanowano z kolei koncert, który odbędzie się przed wspomnianą świątynią. Następnie na ścianach wspomnianej budowli zostanie wyświetlany specjalny pokaz, przygotowany w formie mappingu. Na obchodach nowego święta narodowego ma pojawić się minister kultury, Piotr Gliński.

Przypomnijmy, Narodowy Dzień Powstań Śląskich zostal ustanowiony przez prezydenta Andrzeja Dudę w tym roku. Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Prezydent wskazywał, że wprowadzenie nowego święta to hołd oddany wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę.

Prezydent Andrzej Duda/YouTube @Prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda/YouTube @Prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda/YouTube @Prezydent.pl

Co sądzicie o nowym święcie?

To też może cię zainteresować: Ekspert ocenił sytuację na Ukrainie. Straty po stronie ukraińskiej. Rosja bez szans na przełamanie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wiele osób zastanawia się nad tym, jakimi zarobkami może cieszyć się Martyna Wojciechowska. Gwiazda nie narzeka na dochody. W tle kontrakty reklamowe

O tym się mówi: Siostrzenica polskiego premiera wymaga natychmiastowego leczenia! Klara Williams uległa poważnemu wypadkowi. Pojawiła się pilna prośba o wsparcie