Jak podaje portal "Money", dwucyfrowa inflacja stała się faktem. Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w marcu wynosiła ona 10,9 proc. Z wyższym wynikiem mieliśmy do czynienia ostatnio na początku tego tysiąclecia!

Inflacja w marcu 2022 roku

Inflacja w ubiegłym miesiącu osiągnęła poziom dwucyfrowy, co każy z nas odczuł w swoim portelu. Z podobnym wynikiem ostatni raz mieliśmy do czynienia w 2000 roku. Wówczas inflacja wynosiła 11,6 procent. Miesiąc później spadła do 10,7 procent. Niestety ekonomiści nie mają dla nas dobrych wiadomości, kolejne miesiące też będą trudne.

Eksperci wskazują, że głównym powodem przyspieszenia inflacji jest wojna na Ukrainie. Największy wzrost dotyczył paliw - ich cena w ciągu miesiąca wzrosła o 28 proc. W przypadku energii o 4,4 proc., a żywności o 2,2 proc.

" Równolegle dalej utrzymuje się szeroka presja płacowa – szacujemy, że inflacja bazowa wyniosła 6,8 proc." - taką informację przekazują ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, dodając, że drożyzna jeszcze długo będzie nam towarzyszyć.

Drożyzna zostanie z nami na dłużej

Ekonomiści wskazują, że w najbliższych miesiącach należy oczekiwać wzrostu cen. Wszystko za sprawą wojny na Ukrainie, która znacząco wpłynęła na nagły skok cen zbóż. Na wzrost cen ma również wpływ kryzys na rynku nawozów.

Jakub Rybacki z Polskiego Instytuty Ekonomicznego wskazuje, że dwucyfrowej inflacji możemy się spodziewać do końca tego roku. W przyszłym roku należy spodziewać się niewielkiego odwrócnia tego trendu. Wyraźniejszy spadek może nastąpić dopiero w 2024 roku.

Jak radzicie sobie z wysoką inflacją?

To też może cię zainteresować: Rosyjskie wojska opuściły Czarnobyl. Zabrali ze sobą jeńców i przygotowali zaskakujący dokument

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wiesława Judek z "Sanatorium miłości" naraziła się TVP. Zdecydowała się na zniszczenie ważnych dokumentów. Wszystko w ramach protestu

O tym się mówi: Światło dzienne ujrzały informacje na temat rosyjskich samolotów, które naruszyły przestrzeń powietrzną Szwecji. Wyposażone były w pociski atomowe