Jak podaje portal "Super Express", w środę 16 marca Agata Kornhauser-Duda odbyła szereg rozmów z żonami europejskich przywódców. W formie wideokonferencji połączyła się z Pierwszą Damą Malty Miriam Vellą, a także żoną prezydenta Węgier Anitą Herczegh. Odbyła również rozmowę telefoniczną z małżonką prezydenta niemiec Elke Büdenbender. Tematem ich rozmów była sytuacja ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną.

Rozmowy pierwszych dam

Rozmowy odbyte przez Agatę Kornhauser-Dudę dotyczyły wyzwań przed jakimi stają państwa przyjmujące do siebie uchodźców z Ukrainy. Obszarami wymagającymi szczególnej uwagi są zapewnienie bezpiecznego schronienia, dostępy do opieki medycznej, lekarskiej, psychologicznej, czy dostępu do edukacji dla dzieci i młodzieży.

Szczególną uwagę poświęcono również procesu koordynowania działań w odniesieniu do tych ukraińskich uchodźców, którzy wymagają specjalnego traktowania, w tym dzieci cierpiących na rzadkie choroby, choroby nowotworowe. Trafiają one zarówno do placówek w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.

Do grupy osób o szczególnych potrzebach są dzieci i dorośli z wszelkiego rodzaju niepełnosprawnościami. W ich przypadku niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego transportu, ale także dostarczenie specjalistycznego sprzętu i wykwalifikowanego personelu.

Konkretne działania

Pierwsze damy starały się omówić możliwe rozwiązania w tych trudnych obszarach, a także o "współpracy międzynarodowej i koordynacji działań. Pierwsze Damy Malty, Węgier i Niemiec mówiły o już podjętych przez ich kraje działaniach na rzecz Ukrainy i uchodźców". Pierwszej damie zależy na tym, aby stworzyć swoisty front by jak najbardziej pomóc ofiarom wojny.

Do tej pory polsko-ukraińską granicę miało przekroczyć 1,8 mln uchodźców. Pierwsza dama zapewniła, że polskie władze i Polacy starają się otoczyć opieką wszystkich, którzy decydują się pozostać na obszarze naszego kraju.

Co sądzicie o inicjatywie pierwszej damy?

To też może cię zainteresować: Media obiegły zaskakujące nagrania dotyczące prezydenta Ukrainy. Na jaw wyszło jak kiedyś mieszkał

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Statystyki małżeństw i rozwodów nie pozostawiają wątpliwości. W pewnym wieku lepiej jest nie brać ślubu

O tym się mówi: Jądrowe zapowiedzi Rosji. Czy Polska powinna się obawiać ataku nuklearnego ze strony Federacji Rosyjskiej