Jak pdoaje "Deon", pokusa zwolnienia duszpasterzy z tajemnicy spowiedzi towarzyszy ludziom od lat. W ostatnim czasie jest szczególnie duża w dyskursie publicznym, w którym mówi się o tym, by duchowni pomogli wymiarowi sprawiedliwości w łapaniu przestępców i zwalczaniu pedofilii.

Okazuje się jednak, że tajemnica spowiedzi zapisana została szczegółowo w Nocie Penitencjarii Apostolskiej z czerwca 2019 roku o ważności forum wewnętrznego i nienaruszalnści pieczęci sakramentalnej. Co w niej jest zawarte?

Przede wszystkim to, że spowiedź to rozmowa grzesznika z Bogiem a nie z księdzem. Kapłan jest wyłącznie pośrednikiem i narzędziem. Podczas spowiedzi występuje w charakterze Głowy odpuszczającego grzechy Chrystusa i to nie on osobiście powinien odpuszczać grzechy a za pomocą łaski Boga. Każdy człowiek, nawet ten popełniający zbrodnie ma prawo do tego, by jego rozmowa z Bogiem pozostała prywatna, ponieważ jest to forma rozliczenia się z grzechów i wołanie o pomoc Chrystusa.

Zakażenie koronawirusem podczas święceń kapłańskich
Zakażenie koronawirusem podczas święceń kapłańskich
Zakażenie koronawirusem podczas święceń kapłańskich

Kapłan więc nie ma prawa przekazywać nikomu usłyszanych podczas spowiedzi grzechów. Powinien je jak najszybciej wymazać z pamięci i nie wracać myślami do rozmów w konfesjonale. Nie ma prawa zgłaszać organom ścigania tego, że wierny popełnił przestępstwo. Nie ma prawa też zagrozić, że da rozgrzeszenie tylko wtedy, gdy penicjent zgłosi się na policję. To pozostaje w kwestii sumienia.

Spowiedź/ kalendarzrolnikow.pl
Spowiedź/ kalendarzrolnikow.pl
Spowiedź/ kalendarzrolnikow.pl

To również może Cię zainteresować: Jarosław Kaczyński chce odejść z rządu, ale najpierw wprowadzi zmiany. Wyrzuci ministrów

Zobacz także: Królowa Elżbieta podsłuchana. W mocnych słowach skrytykowała przywdóców innych państw