Jak podaje portal "Dziennik Polski 24", rząd chce podnieść wiek emerytalny. Zamiar ten obóz władzy wpisał do Krajowego Planu Odbudowy, który został ratyfikowany przez Sejm. W jaki sposób ma do tego dojść? I kiedy zostaną wprowadzone zmiany?

Polacy będą pracowali dłużej?

Rząd PiS zdecydował o obniżeniu wieku emerytalnego. Wielu ekspertów wskazywało, że takie posunięcie jest błędem. Do podobnego wniosku doszli również politycy obozu władzy, na co wskazuje planowane przez nich wydłużenie aktywności zawodowej seniorów. Mają ich do tego zachęcić zmiany zawarte w Krajowym Planie Odbudowy.

ZUS/YouTube @Aktualności 360
ZUS/YouTube @Aktualności 360
ZUS/YouTube @Aktualności360

Obecnie obowiązujące regulacje pozwalają przejść na emeryturę w wieku lat 60 w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Rząd chciałby, aby seniorzy pozostawali aktywni o kilka lat dłużej. Jednym ze sposobów zmotywowania do tego seniorów ma być organizacja kursów dla osób, które ukończyły 50 lat. Nowe umiejętności mogłyby pozwolić zostać im kontynuować pracę w dotychczasowym miejscu pracy lub znaleźć nowe zajęcie.

Do pozostania dłużej na rynku pracy seniorów zachęcić mają również ulgi podatkowe. Rząd zamierza wprowadzić rozwiązanie, które zmniejszałoby podatek dochodowy, a kwota wynikająca z obniżki podatku trafiłaby na Indywidualne Konto Emerytalne osoby, która zdecydowałaby się pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Póki co, nie ma jeszcze szczegółowych regulacji w tym zakresie - prace nad nimi mają zakończyć się w I kwartale 2025 roku.

Seniorzy/ pixabay.com
Seniorzy/ pixabay.com
Seniorzy/ Pixabay

Tego rodzaju zachęty miałyby wyrobić w społeczeństwie chęć do późniejszego przechodzenia na emeryturę bez ustawowego podwyższania wieku emerytalnego, które z czasem zapewne i tak by nastąpiło.

Co sądzicie o proponowanych rozwiązaniach?

To też może cię zainteresować: Zaczynają się ograniczenia dla osób niezaszczepionych? Lekarze namawiają do bardziej zdecydowanych działań. Co dalej z obostrzeniami

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: IMGW pilnie apeluje o ostrożność. Silne burze zagrażają Polakom. Zrobi się niebezpiecznie

O tym się mówi: Joanna Koroniewska zamieściła w sieci zdjęcie, które zaniepokoiło jej wielbicieli. Wyjaśniła również, co jej się przydarzyło