Emerytury w Polsce wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Większość seniorów dostaje niskie świadczenia, co sprawia, że decydują się na znalezienie dodatkowego źródła dochodów.

Jednak nie wszyscy są świadomi, że może to generować dodatkowe problemy. Jeśli ich zarobki przekroczą określone limity, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może nawet wstrzymać świadczenie.

Wstrzymanie emerytury – komu grozi?

ZUS sam głośno podkreśla, że w przypadku osób dorabiających do emerytury czy renty należy pilnować kwot. Inaczej może się okazać, że świadczenie będzie zmniejszone lub całkowicie zawieszone.

Seniorzy/ pixabay.com
Seniorzy/ pixabay.com
Seniorzy/ pixabay.com

Kiedy może to nastąpić? Portal BiznesInfo tłumaczy – w przypadku przychodów z umowy o pracę oraz m.in. z umowy agencyjnej czy umowy zlecenia. To formy pracy, od których odprowadza się składki na ubezpieczenia społeczne.

Jeśli senior przekroczy przyjęty limit zarobków, może otrzymać niższą emeryturę lub nie dostać jej wcale. Jest to jednak zasada, która obowiązuje tylko w przypadku tzw. wcześniejszych emerytów – tych, którzy przeszli na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

W innym przypadku, gdy osoby starsze osiągnęły już stosowny wiek (kobiety – 60 lat, mężczyźni – 65 lat), nie ma się o co obawiać. Emerytura nie jest zależna od zarobków i zawsze będzie wypłacona w pełnej wysokości.

Wróćmy jednak do wcześniejszych emerytów. Ci muszą uważać na zarobki – nie mogą przekroczyć 70% przeciętnej miesięcznej pensji, gdyż inaczej będą otrzymywać zmniejszone świadczenie. Jeśli ich dochody wyniosą powyżej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – nie dostaną emerytury. Pierwszy z limitów to dokładnie 3820,60 zł brutto, zaś drugi – 7095,40 zł brutto.

Duże pieniądze dla emerytów/screen Youtube @Czas to Pieniądz
Duże pieniądze dla emerytów/screen Youtube @Czas to Pieniądz

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Agnieszka Kaczorowska w ogniu krytyki. Aktorka podpadła ostatnio wielu fanom i koleżankom z show-biznesu. Co się stało

Jak informował portal „Życie.news”: IMGW podało prognozę długoterminową na najbliższe miesiące letnie. Może być niebezpiecznie. Czego jeszcze trzeba się spodziewać

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Agnieszka Woźniak-Starak pokazała zdjęcie z mężczyzną. Fani i przyjaciele komentują. Kim jest przystojniak zauważony w towarzystwie prezenterki

Sprawdź także ten artykuł: Mroczne sekrety i myśli to specjalność tych znaków zodiaku. Astrolodzy wskazują na kogo powinniśmy uważać i jakich znaków sygnałów wypatrywać