Jak podaje portal "Pikio", rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz przekazał najnowsze informacje dotyczące nadchodzącej Wigilii oraz zbliżającego się dużymi krokami Sylwestra. Rozwiał wątpliwości, co do Pasterki oraz sylwestrowych obostrzeń dotyczących fajerwerków.

Pasterka z obostrzeniami

W piątek 18 grudnia, gościem TVN24 był rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, który odpowiadał na pytania nadesłane przezwidzów stacji. Wiele z nich dotyczyło Pasterki, na której co roku gromadziły się tłumy Polaków. Wiele osób zastanawiało się, czy w związku z epidemią koronawirusa uroczyste Pasterki zostaną zakazane.

Rzecznik resortu zdrowia poinformował, że nie zdecydowano się na wydanie zakazu organizowania pasterki, ale będzie ona musiała odbywać się w zgodzie z zasadami reżimu sanitarnego, a te mówią o ograniczeniu liczby wiernych, zgodnie z zasadą 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Pasterka/ YouTube @Telewizja Sarbinów
Pasterka/ YouTube @Telewizja Sarbinów
Pasterka/ YouTube @Telewizja Sarbinów

Puszczanie fajerwerków

Widzowie TVN24 zadawali również pytania dotyczące puszczania fajerwerków w noc sylwestrową. Rzecznik resortu zdrowia zaznaczył, że w noc sylwestrową w godzinach od 19:00 do 6:00 możemy opuszczać nasze domy tylko w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb oraz w drodze do pracy.

Za podstawową potrzebę trudno uznać puszczanie sztucznych ognii o północy, co oznacza, że pojawienie się w przestrzeni publicznej będzie złamaniem godziny policyjnej. Wyjątek stanowią tu "zamknięte podwórka" znajdujące się przy domach.

Fajerwerki/ YouTube @zHejtem
Fajerwerki/ YouTube @zHejtem
Fajerwerki/YouTube @zHejtem

Policja może nałożyć na osoby łamiące godzinę policyjną mandat, jeśli jej złamanie nie jest uzasadnione np. wyjściem do apteki po leki, do lekarza lub aby zaopiekować się schorowanymi rodzicami, wymagającymi opieki kilka razy w ciągu dnia (i nocy).

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować:

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:

O tym się mówi: