Jak podaje portal "Super Express", czternasta emerytura, która miała trafić do seniorów już w przyszłym roku jest zagrożona. Po szumnych zapowiedziach, temat niespodziewanie ucichł. Ustawa utknęła w Sejmie. Co to oznacza dla emerytów? Czy kryzys gospodarczy wywołany epidemią koronawirusa pozbawi ich obiecanego świadczenia?

Nie będzie czternastych emerytur?

Do kieszeni seniorów w 2021 roku miało trafić dodatkowe czternaste świadczenie emerytalne, które szumnie zapowiadali politycy obozu zjednoczonej prawicy. Seniorzy zarówno w zeszłym, jak i w tym roku byli zapewniani, że ich domowe budżety w 2021 roku zasili nie jedna dodatkowa emerytura, ale aż dwie.

YouTube

Niestety po wybuchu epidemii koronawirusa, sytuacja gospodarcza zmieniła się znacząco. Walka z pandemią pochłania ogromne ilości środków finansowych, a o czternastach politycy mówią już zdecydowanie mniej chętnie, albo nie mówią o nich wcale. Projekt ustawy był gotowy już w marcu tego roku, ale do tej pory nie zajęła się nim sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Założenia czternastek

Wedeług założeń, czternastka miała trafić do emerytów już w listopadzie 2021, choć część świadczeniobiorców miała otrzymać je w grudniu 2021 i styczniu 2022 roku. Wysokość czternastki nie była jednakowa dla wszystkich. Pełną kwotę (1250 zł brutto) mieli otrzymać jedynie ci, których świadczenia emerytalne nie przekraczają 2700 zł brutto.

YouTube

Po przekroczeniu podanego progu czternastka miała być wypłacana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Zgodnie z nią czternastka miała być pomniejszana o kwotę, o jaką został przekroczony próg. Oznacza to, że emeryci z najwyższymi świadczeniami nie dostaliby nic. Niestety jak na razie nie wiadomo, czy czternastkę otrzyma ktokolwiek.

Myślicie, że świadczenie uda się jednak wypłacić?

To też może cię zainteresować: W 2021 roku portfele wielu Polaków mogą się uszczuplić nawet o 2800 złotych. Już od przyszłego roku w górę pójdzie stawka, która dotknie masę osób

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kierowcy już od soboty muszą się przygotować na zmiany w przepisach. Wiele z nich jest na plus, ale nie wszyscy będą z tego zadowoleni. O co chodzi

O tym się mówi: Jak wyglądały ostatnie tygodnie Violetty Villas? Szczegóły zdradziła mieszkanka Lewina Kłodzkiego. To, jak żyła diwa nie mieści się w głowie