Wraz z sobotą 24 października cała Polska oficjalnie weszła do strefy czerwonej. Wprowadzane są nowe obostrzenia, które uderzają w wiele branży i mogą spowodować znaczny kryzys gospodarczy. Jednak jak ujawnił wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska - może być jeszcze gorzej.

Co przyniosą następne tygodnie?

Waldemar Kraska na antenie Polskiego Radia 24 zabrał głos w sprawie obecnej sytuacji w naszym kraju.

"Połowa listopada będzie momentem, gdy będziemy wiedzieli czy wprowadzone zasady bezpieczeństwa zadziałały czy też nie" - powiedział na temat obostrzeń, które właśnie weszły w życie.

Zaznaczył również, że najbliższy tydzień będzie kluczowy dla przebiegu pandemii w Polsce. Jeśli w połowie listopada mimo wprowadzonych środków nie będzie widać poprawy, to niewykluczone, że czekają nas nowe, znacznie bardziej rygorystyczne obostrzenia. Pozytywny scenariusz zakłada, że liczba osób zakażonych koronawirusem zacznie stopniowo spadać. Co jednak stanie się w najgorszym przypadku?

Cała Polska stała się strefą czerwoną
Cała Polska stała się strefą czerwoną

Jeśli podjęte działania okażą się nieskuteczne, to niewykluczony jest kolejny lockdown - taki, jak miał miejsce wiosną. Rząd ostrzega, że taka decyzja z jego strony jest możliwa, chociaż miałoby to szczególnie katastrofalny wpływ na gospodarkę.

"W weekendy dane dotyczące nowych zakażeń są mniejsze niż w ciągu tygodnia, ale wczorajszy był porównywalny do piątkowego - przyznał zaniepokojony wiceminister. Sytuacja w kraju jest bardzo trudna. Tempo przyrostu nowych zakażeń jest niesamowicie dynamiczne. W najbliższym czasie ilość nowych zakażeń może nawet dojść do 20 tysięcy dziennie" - przyznał Kraska.

Taki scenariusz nie napawa optymizmem. Wiceminister zaapelował więc do Polaków, żeby robili wszystko, by do niego nie doszło. Zaznacza również, że w przypadku, gdyby nie zostały wprowadzone żadne restrykcje, to Polska w połowie listopada mogłaby znaleźć się w krytycznym punkcie, w którym dla chorych na COVID-19 pacjentów zabrakłoby miejsc w szpitalach.

Zobacz także: Protest w jednym z warszawskich kościołów. Pojawił się szokujący transparent

Może cię zainteresować: Czerwona strefa. Jak wyglądają krakowskie kościoły

Pisaliśmy również o: Koronawirus na Pomorzu.Nowy raport sanepidu. Niepokojące dane