Jak podaje portal "Interia", w piątek 4 września odbędzie się konferencja prasowa ministerstwa zdrowia. Podano na niej uaktualnioną listę żółtych i czerwonych powiatów. Na chwilę obecną do pierwszej z nich trafiło 7 powiatów, w drugiej trzy. Oznacza to, że liczba powiatów z ostrzejszym reżimem sanitarnym zmniejszyła się o 8.

Powiaty w czerwonej i żółtej strefie

Na liście powiatów określanych jako czerwone znalazły się powiaty: limanowski, pajęczyński oraz Nowy Sącz. Do żółtej strefy przydzielono powiaty: przeworski, łowicki, lipski, kolski, konecki, nowosądecki i kłobucki. Informację o nowej liście przedstawił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Resort zdrowia poinformował również o liście powiatów zagrożonych znalezieniem się w wymienionych strefach. Wśród powiatów, które mogą się w nich znaleźć wymieniono powiaty: łańcucki, kościerski, otwocki, Skierniewice, ostrowski, stargardzki, nowotarski, tatrzański, żuromiński i wieluński.

Strefy działają

"W powiatach, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z koronawirusem, dochodzi do mniejszej liczby zakażeń, działania przynoszą efekt" - podkreślił Waldemar Kraska w czasie konferencji prasowej.

Resort zdrowia ocenił, że taktyka powiatowych stref okazała się skuteczna i będzie ona kontynuowana. Lista powiatów znajdujących się w poszczególnych strefach jest na bieżąco aktualizowana. Jest ona konstruowana przez analizę danych dotyczących zakażeń koronawirusem w okresie 14 dni.

W przypadkach, kiedy liczba zachorowań była w badanym czasie wyższa niż 12 osób na 10 tys. mieszkańców wówczas dany powiat trafia do czerwonej strefy. W przypadku powiatów z liczbą zachorowań między 6 a 12 osób na 10 tys. mieszkańców, kategoryzowane są one do strefy żółtej.

Pixabay

A jak wy oceniacie taką taktykę?

To też może cię zainteresować:

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:

O tym się mówi: