W ostatnim czasie obserwuje się coraz większy wzrost zarażeń koronawirusem. Ta sytuacja jest trudna dla Polaków, a także władz, które szukają sposobów, by ograniczyć transmisję COVID-19.

Jednymi z większych ognisk okazały się wesela. Obecnie dopuszcza się organizację tego typu imprez, jeśli liczba uczestników wynosi maksymalnie 150 osób. Czy to na pewno takie bezpieczne? W rozmowie z Super Expressem uczestniczyła wiceminister rozwoju, Olga Semeniuk.

Co dalej z organizacją wesel?

Póki co nie wiadomo jeszcze, jakie kroki zostaną podjęte. Wiadomo natomiast, że wesela stały się dużymi ogniskami koronawirusa. Jak informuje wiceminister rozwoju, jej resort, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny rozmawiają na temat wprowadzenia nowych rozwiązań. Jakich?

Wesele. Źródło: wesele123.pl
Wesele. Źródło: wesele123.pl

- Musimy zadbać o to, aby tego typu imprezy odbywały się przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego, bez emisji wirusa. W tym kontekście bardzo istotne okazały się dla mnie także konsultacje pozaresortowe, podczas których ich uczestnicy mogli wymienić się informacjami. Nie możemy zbyt długo czekać z decyzjami – zapowiadała.

- Dlatego niewykluczone, że niebawem ogłosimy, jakie konkretnie rozwiązania zostaną wdrożone. Tym bardziej, że już w 28 powiatach obserwujemy wzmożony przyrost zachorowań wywołany imprezami weselnymi. Trzeba możliwie szybko temu przeciwdziałać. Zdrowie i bezpieczeństwo Polaków jest najważniejsze.

Co zrobić, by wesela były bezpieczniejsze? Jak informuje Olga Semeniuk – sporządzić umowę z organizatorem tak, by goście byli zabezpieczeni.

Rozmawia się już o nasileniu obostrzeń na weselach oraz sprawdzaniu, jak przepisów przestrzegają organizatorzy tego typu imprez.

Ślub a koronawirus. Źródło: eska.pl
Ślub a koronawirus. Źródło: eska.pl
Ślub a koronawirus. Źródło: eska.pl

Wiceminister rozwoju przypominała także o obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych, np. sklepach. Zapewniła także, że nie będzie kolejnego lockdownu („narodowej kwarantanny”), choć prawdopodobnie dojdzie do zmian w obowiązujących zasadach.

- Udało nam się zapobiec kryzysowi zdrowotnemu. Teraz naszym priorytetem jest ścisła współpraca z pracodawcami i pracownikami, aby przejść przez tę trudną sytuację gospodarczą, w jakiej się znajdujemy, w jak najlepszym stanie – zapewniała.

Przypomnij sobie o… GDAŃSK: MIASTO TEŻ MOŻE POCHWALIĆ SIĘ NAWIEDZONYMI DOMAMI I TAJEMNICZYMI HISTORIAMI. KTÓRE MIEJSCA WARTO SPRAWDZIĆ

Jak informował portal Życie: POLSKIE GWIAZDY I ICH EMERYTURY. TE KWOTY WPROST POWALAJĄ

Portal Życie pisał również o… DZIADKOWIE ODWIEDZILI HENIA MAJDANA. RADOSŁAW MAJDAN DODAŁ RODZINNE ZDJĘCIE Z ODWIEDZIN. FANI SĄ ZACHWYCENI