Boże Ciało jest świętem, podczas którego wierni tłumnie wyruszają na ulice wsi i miast w procesjach. Przez całą drogę się modlą i zatrzymują się przy, specjalnie przygotowanych na tą uroczystość, ołtarzach.

Jednak ze względu na pandemię koronawirusa, w tym roku święto Bożego Ciała będzie musiało wyglądać nieco inaczej. Co nas czeka?

Boże Ciało w tym roku będzie inne niż zwykle

Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, skomentował organizację procesji z okazji Bożego Ciała. Minister nie ukrywa, że rząd wciąż analizuje tą sytuację.

To nie tylko kwestia wielosetletniej tradycji. Jest to kult religijny, ale to też grupa osób, która się przemieszcza ulicami, więc trwają intensywne prace. Jak będziemy mieli gotowe stanowisko, to je zakomunikujemy. Analizujemy sytuację. Kontekst jest szerszy niż sama procesja Bożego Ciała, choć bez wątpienia procesja jest ważna dla wielu Polaków

- zdradził minister zdrowia, Łukasz Szumowski, dla wp.pl.

Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube

Czy wierni będą mogli brać udział w procesjach?

Zdaniem wielu duchownych, rząd nie zabrania organizacji procesji. Wierni powinni jednak wtedy pamiętać o kilku wytycznych.

Przede wszystkim wciąż będą musieli zachowywać dystans społeczny wynoszący 2 metry lub będą zobowiązani do zakrywania ust i nosa. Ponadto nowa regulacja zniosła już limit 150 osób.

Okazuje się, że procesje będą wyglądać inaczej w poszczególnych diecezjach. Niektórzy kapłani zdecydują się na organizację procesji wokół kościoła, a inni w samym kościele. Możliwe nawet, że w ciągu dnia duchowni zorganizują kilka z nich.

Kolejny duchowny z koronawirusem. Kapłan nie stosował się do kwarantanny
Kolejny duchowny z koronawirusem. Kapłan nie stosował się do kwarantanny
Kolejny duchowny z koronawirusem. Kapłan nie stosował się do kwarantanny

Możliwe też, że niektóre parafie zrezygnują z organizacji procesji i jedynie zorganizują dłuższą adorację Najświętszego Sakramentu, podczas którego wierni będą mogli indywidulanie się pomodlić. Na koniec adoracji kapłan pobłogosławi wiernych na progu świątyni.

Święto Bożego Ciała wypada w tym roku 11 czerwca. Choć nie będzie wyglądać tak jak co roku, wciąż jest ważną i wyniosłą uroczystością dla wielu wiernych.

Zobacz także: MĘŻCZYZNA SZEDŁ PRZEZ LAS. NAGLE POJAWIŁ SIĘ PRZED NIM WILK. STARY LEKARZ NATYCHMIAST ZAUWAŻYŁ DZIWNE ZACHOWANIE ZWIERZĘCIA

Może zainteresuje Cię to: ANNA PRZYBYLSKA MIAŁA MĘŻA PRZED BIENIUKIEM. DLACZEGO TO NIE PRZETRWAŁO

Portal "Życie" informował o: KATARZYNA WARNKE PODZIELIŁA SIĘ SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI ZWIĄZANYMI Z MACIERZYŃSTWEM. "TO BARDZO WYCZERPUJĄCE"