Powraca obowiązek uczestnictwa w Eucharystii

Jak podaje portal "radiozet.pl", zniesienie przez rząd kolejnych obostrzeń dotyczy również uczestnictwa we mszy świętej i wizyt w kościele. Już od 1 czerwca na nowo funkcjonować zaczną kina, teatry, siłownie czy baseny, ale także duchowni postanowili zachęcić wiernych do przychodzenia do świątyń. Okazuje się, że limit osób znajdujących się jednocześnie na terenie kościoła już nie obowiązuje, a biskupi wielu diecezji likwidują dyspensę od uczestnictwa w mszy. Taką decyzję podjął między innymi: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki czy metropolita krakowski Marek Jędraszewski. Niektórzy duchowni jednak dość sceptycznie podchodzą do luzowania obostrzeń związanych z koronawirusem. Dla przykłady w diecezji warszawsko-praskiej postanowiono, by na jakiś czas nadal nakładać na wienych dyspensę.

Koronawirus w kościele. Źródło: tychy.naszemiasto.pl
Koronawirus w kościele. Źródło: tychy.naszemiasto.pl
Koronawirus w kościele. Źródło: tychy.naszemiasto.pl

Od tej pory w świątyniach będzie mogło się gromadzić więcej osób, jednak muszą one przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Wiąże się to między innymi z obowiązkiem zasłaniania nosa i ust czy zachowywania odległości od innych. Z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszach nie zostali zwolnieni: starsi, chorzy, kobiety w ciąży oraz ludzie, którzy obawiają się zakażenia.

Do kościołów powracają również różnego rodzaju posługi, a ministranci za zgodą rodziców mogą pomagać księżom w prowadzeniu mszy świętej.

Youtube