Koronawirus nie oszczędza nikogo – poszkodowani są przeciętni obywatele, gwiazdy, politycy, a także lekarze. Choroba zbiera coraz większe żniwo, i choć część osób zarażonych zdrowieje, to wciąż nieznana jest szczepionka na wirusa z Wuhan.

Pandemia koronawirusa i dynamiczny rozwój sytuacji w innych krajach wymusił szybkie i zdecydowane działania także w Polsce. By ograniczać rozprzestrzenianie się epidemii, wdrożono specjalne środki ostrożności.

Z tego powodu w Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego. Wszystkich obywateli zachęca się do pozostania w domach, a w szkołach i na uczelniach zawieszono zajęcia, póki co do Świąt Wielkanocnych.

Pomocy potrzebuje wielu chorych, ale także personel szpitalny. W szpitalach brakuje sprzętu medycznego, który może chronić pracowników od zarażonych – masek N95, specjalnych kombinezonów, a także środków antyseptycznych i testów na obecność koronawirusa.

Dominika Kulczyk pomaga w walce z koronawirusem

Dominika Kulczyk jest polską przedsiębiorczynią, reporterką i inwestorką. Kobieta pełni stanowisko prezesa fundacji Kulczyk Fundation oraz jest przewodniczącą Rady Nadzorczej Kulczyk Holding i Polenergia. Dominika od lat angażuje się w projekty, które mogą pomóc innym.

Trudna sytuacja spowodowana szerzącą się pandemią, skłoniła Dominikę Kulczyk do podjęcia wyjątkowych kroków. Przedsiębiorczyni przekazała aż 20 milionów złotych na walkę z koronawirusem.

Lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, diagności i cały personel szpitalny to bohaterowie naszych czasów. Ich walka z koronawirusem wymaga wyjątkowych środków i skutecznych narzędzi. Dlatego zdecydowałam się przekazać Fundacji Lekarze Lekarzom 20 mln zł na zakup diagnostycznego i ochronnego sprzętu medycznego. Teraz bardziej niż kiedykolwiek los nam pokazuje, jak bardzo jesteśmy ze sobą połączeni. Jeśli będziemy dla siebie tak bardzo, jak potrafimy – wygramy! Zawsze!
- napisała Dominika Kulczyk w specjalnym oświadczeniu.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, profesor Andrzej Matyja, był wzruszony gestem Dominiki Kulczyk. Odpowiedział na jej hojny czyn: 

Samorząd lekarski z uznaniem przyjmuje ten gest, jako wyraz solidarności w walce z globalnym zagrożeniem, jakie stanowi epidemia koronawirusa. Da on realne wsparcie lekarzom stojącym na pierwszej linii frontu tej walki i umożliwi skuteczne niesienie pomocy bowiem obecnie nie tylko heroizm lekarzy, ale także zaopatrzenie w odpowiednie środki daje szansę na skuteczną walkę z epidemią. To piękny i bardzo potrzebny gest, za który w imieniu naszych pacjentów bardzo dziękujemy.

Jak informował portal Życie: CZY SZKOŁY ZOSTANĄ OTWARTE PO DWUTYGODNIOWEJ PRZERWIE SPOWODOWANEJ PANDEMIĄ KORONAWIRUSA? JEST ODPOWIEDŹ MINISTRA EDUKACJI