Koronawirus dotarł już do ponad setki państw, a liczba zarażonych oraz ofiar śmiertelnych ciągle rośnie. Jeszcze niedawno ze względu na błyskawiczne rozprzestrzenianie się wirusa jeszcze niedawno mówiło się o tym, że choroba może spowodować pandemię.

- Ten wirus ma potencjał do tego, żeby spowodować pandemię. To nie jest czas na strach. To czas na podjęcie działań w celu zapobiegania zakażeniom i ratowania życia – mówił wtedy szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Teraz tak właśnie się stało – WHO zajęło oficjalne stanowisko w tej sprawie. Szef Światowej Organizacji Zdrowia potwierdza – mamy do czynienia z pandemią.

Co dalej z kościołami?

Coraz więcej osób zwraca uwagę na fakt, że istnieje duża szansa zarażenia koronawirusem w kościele, a wierni, którzy do niego uczęszczają, to w dużej mierze ludzie starsi, znajdujący się w grupie podwyższonego ryzyka.

O tymczasowe zawieszenie mszy apeluje część wiernych, a także osoby publiczne i politycy, m.in. kandydat na prezydenta, Robert Biedroń.

Wielu Polaków nie wyobraża sobie niedzieli bez mszy w kościele. Jednak teraz, w obliczu groźnej pandemii, konieczne są decyzje, które będą lepsze dla ogółu.

Część z nas bacznie obserwowała działania episkopatu – pojawiało się pytanie, czy msze zostaną odwołane, tak, jak we Włoszech, czy jednak nie. W końcu wszystko stało się jasne.

Jak informuje w oficjalnym komunikacie Rada Konferencji Episkopatu Polski, Kościół zamierza przyłączyć się do walki z rozprzestrzeniającą się chorobą. Według zaleceń biskupi diecezjalni powinni podjąć decyzję o udzieleniu dyspensy od uczestniczenia w mszach świętych odbywających się w niedziele, a dyspensa ta powinna trwać do 29 marca.

Zaleca się, by osoby, które skorzystałyby z dyspensy, modliły się w domu, z rodziną, oraz we własnym zakresie. Poleca się także oglądać transmisje z nabożeństw.

Dodatkowo wszyscy podający mszę świętą muszą przestrzegać nowych wytycznych – bardzo dokładnie myć ręce. Z kolei znak pokoju będzie przekazywany jedynie przez skinienie głowy, by uniknąć podawania sobie dłoni.

Kolejnymi działaniami prewencyjnymi jest ochrona kratek konfesjonałów folią ochronną, a także brak wody święconej w kropielnicach.

Przypomnij sobie o… MINISTER ZDROWIA JACEK SZUMOWSKI ZWRACA SIĘ DO WIERNYCH: "APELUJĘ, BY KORZYSTAĆ Z FORMY MSZY W RADIO I TELEWIZJI"

Jak informował portal Życie: NIE MA DOBRYCH WIEŚCI. POLSKA JEST KRAJEM TRANSMITUJĄCYM KORONAWIRUSA

Portal Życie pisał również o… CZY PRZEZ KORONAWIRUSA KOŚCIOŁY W POLSCE ZOSTANĄ ZAMKNIĘTE? ODWOŁANO JUŻ REKOLEKCJE