Kara suspensy zabrania duchownemu odprawiania mszy świętej oraz udzielania sakramentów. Właśnie taką karę otrzymał ksiądz, który od 2008 roku był proboszczem w jednej z opolskich parafii. Mógł on przywłaszczyć datki z ofiar wiernych – blisko 6 tys. zł.

- „Zarzuty były na tyle poważne, że biskup na prośbę samego zainteresowanego odwołał księdza i na czas postępowania nakazał mu zamieszkać w jednym z domów diecezjalnych. Ponieważ ksiądz tam nie dotarł, unikał kontaktu i nie można go zastać pod podanym przez niego adresem zamieszkania, biskup zdecydował o karze suspensy” – informuje ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy opolskiej kurii.

Zostało także rozesłane pismo do innych diecezji i instytucji, w którym kuria ostrzegała przed suspendowanym księdzem. Ten miał ponoć nadal odprawiać msze święte, co więcej- nawet w samym Watykanie.

Tajemnicze e-maile

W sierpniu diecezja opolska zgłosiła na policję, że ktoś w imieniu ich pracowników rozsyła niestosowne e-maile. Oficjalnie wiadomo, że chodziło o przedstawianie się jako kanclerz biskupa. Nieoficjalnie, że także za samego Andrzeja Czaję.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu Stanisław Bar tłumaczy, że e-maile te trafiły do kilku osób, u których suspendowany ksiądz nocował lub szukał noclegu.

– „W treści wiadomości była mowa o zaniechaniu pomocy tej osobie pod groźbą utraty życia. Nadawcą miał być kanclerz biskupa. Wezwany na przesłuchanie, zaprzeczył, by miał z tym cokolwiek wspólnego. Adres mailowy, z którego wysyłano wiadomości, na pierwszy rzut oka był łudząco podobny do oficjalnego adresu kanclerza” – mówi prokurator.

Sprawcy zostali znalezieni

Jak donosi Wyborcza.pl policja zatrzymała dwóch mężczyzn, jednym z nich jej suspendowany ksiądz. Okazuje się, że mają oni jeszcze więcej na sumieniu.

-„Usłyszeli również zarzut uporczywego nękania [chodzi o osobę biskupa – przyp. red.] oraz gróźb karalnych. W tej sprawie zabezpieczono szereg dowodów, m.in. nośniki pamięci, które teraz zostaną przeanalizowane przez biegłego” – komentuje oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Mężczyźni nie trafili do aresztu, będą odpowiadać przed sądem z wolnej stopy.

Przypomnij sobie o… JAK WYGLĄDA DOŚWIADCZENIE KINGI DUDY? POLACY SĄ OBURZENI

Jak informował portal Życie: "DUCHOWY SYN" PAPIEŻA FRANICISZKA ŚCIGANY MIĘDZYNARODOWYM LISTEM GOŃCZYM

Portal Życie pisał również o…CO DROŻEJE NAJBARDZIEJ I GDZIE OPŁACA SIĘ KUPOWAĆ. PORÓWNANIE CEN W POSZCZEGÓLNYCH SKLEPACH