Jak przypomina portal "Pomponik", Irena Dziedzic przez trzy dekady była twarzą TVP. Wystarczy wspomnieć, że w trakcie jej pracy aż dziesięciokrotnie zmieniali się prezesi publicznego nadawcy, a nawet doszło do zmiany ustrojowej w naszym kraju. Nic dziwnego, że prezenterka doczekała się miana "żelaznej damy" telewizji. Jednak i ona w końcu musiała odejść. Co było powodem jej zwolnienia i co ze sprawą wspólnego miała Ewa Łętowska?

Irena Dziedzic "żelazna dama" TVP

Ireana Dziedzic związana była z Telewizją Polską przez trzydzieści lat. Miała ona mieć decydujące zdanie w wielu kwestiach, a z jej opinią liczyli się nawet prezesi stacji. Każdy, kto jej podpadł, musiał się liczyć z przykrymi konsekwencjami. Jerzy Połomski wspominał, że "jeśli coś się jej nie podobało, to musiało zniknąć".

Wielu współpracowników Ireny Dziedzic podkreślało, że miała ona niezwykle trudny charakter, co ujawniało się szczególnie mocno wtedy, gdy dostrzegała w kimś konkurencję. Prowadziła program "Tele-Echo", który przez ćwierć wieku cieszył się ogromną sympatią widzów. Nie była to jedyna audycja, jaką prowadziła.

Irena Dziedzic/Youtube @GOSSIP TV
Irena Dziedzic/Youtube @GOSSIP TV
Irena Dziedzic/Youtube @GOSSIP TV

W jej dorobku znajdziemy prowadzenie "Dziennika TV" i "Wywiadów Ireny Dziedzic". Była również autorką "Wywiadów z Ewą Łętowską", która zapisała się w historii, jako pierwszy Rzecznik Praw Obywatelskich.

Gwóźdź do trumny

Współpraca Ireny Dziedzic z publicznym nadawcą zakończyła się w 1991 roku. Legendarna prezenterka za swoje zwolnienie obwiniała właśnie Łętowską. Ponoć relacje obu pań nie były najlepsze. "Żelazna dama" TVP była przekonana, że Łętowska znała "plan, żeby jej wywiady zniknęły z anteny".

Dowodem na to, zdaniem Dziedzic, miał być "rozwój wydarzeń" i ostateczne zwolnienie jej z telewizji, które miało się odbyć drogą telefoniczną. Informację przekazała jej "jedna z redakcyjnych funkcyjnych".

Czy tak było faktycznie? Trudno powiedzieć, bo do tej pory nie wyjawiono faktycznych powodów rozstania gwiazdy z TVP. Oficjalnym powodem miało być osiągnięcie przez Dziedzic wieku emerytalnego.

Profesor Ewa Łętowska/YouTube @Uniwersytet Warszawski
Profesor Ewa Łętowska/YouTube @Uniwersytet Warszawski
Profesor Ewa Łętowska/YouTube @Uniwersytet Warszawski

Co sądzicie o całej sytuacji?

To też może cię zainteresować: Szczere wyznanie Małgorzaty Sochy. Okazuje się, że działalność w sieci jest nieodłącznym elementem jej życia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dorota Wellman była zawiedziona reakcją widzów. Jej wywiad przyniósł ogromne rozczarowanie

O tym się mówi: Małgorzata Rozenek-Majdan nie ma powodów do radości. Gwiazda TVN musi się rozstać z popularnym programem. Władze stacji podjęły kluczową decyzję