Jak podaje portal "WP" na swich stronach poświęconych filmowi, Pola Raksa była jedną z najpopularniejszych aktorek w historii polskiej kinematografii. Jako Marusia w "Czterech pancernych i psie" zdobyła rzeszę wiernych fanów i skradła niejedno męskie serce. Kilkanaście lat temu zupełnie wycofała się z życia publicznego. Co dzieje się z nią teraz?

Pola Raksa na ekranie

W 1960 roku na ekrany trafiła ekranizacja powieści Kornela Makuszyńskiego "Szatan z siódmej klasy" i od razu podbiła serca polskiej widowni. Uwagę wszystkich przykuła młodziutka aktorka, wcielająca się w główną postać kobiecą. Tym zjawiskowym odkryciem była 19-letnia wówczas Pola Raksa.

Reżyserka "Szatana z siódmej klasy" wypatrzyła Polę Raksę na okładce magazynu "Dookoła Świata". Miała na nią trafić po tym, jak fotograf wypatrzył ją w barze mlecznym - przynajmniej tak głosi plotka.

Po jej debiucie Polacy po prostu oszaleli na jej punkcie. Często gościła na okładkach magazynów, zapraszano ją na oficjalne imprezy, rauty i obchody. Rozkręciła się również jej kariera filmowa. Zagrała w "Popiołach", "Błękitnym pokoju", czy "Rękopisie znalezionym w Saragossie". Nie mogło jej również zabraknąć w "Czterech pancernych i psie".

Pola Raksa/ YouTube @Paula Rodak
Pola Raksa/ YouTube @Paula Rodak
Pola Raksa/YouTube @Paula Rodak

Rola w serialu przyniosła jej sławę nie tylko w Polsce, która jest zarówno darem, jak i przekleństwem. Niełatwo jest unieść ciężar tak ogromnej popularności i wyzwolić się z cienia postaci, w jakie przyszło się jej wcielić. Marusia była z nią zawsze.

Po "Czterech pancernych", Pola Raksa może pochwalić się tylko jedną znaczącą rolę w fimie "Aria dla atlety" z 1979 roku. Próbowała sił w teatrze, ale to nie było to. W latach 90 zagrała jeszcze w "Uprowadzeniu Agaty", a potem zniknęła na dobre.

Pola Raksa i Janusz Gajos/ YouTube @Paula Rodak
Pola Raksa i Janusz Gajos/ YouTube @Paula Rodak
Pola Raksa i Janusz Gajos/ YouTube @Paula Rodak

Aktorstwo zostawiła dla mody i zaczęła pracę jako projektantka i dziennikarka. Przez jakiś czas prowadziła rubrykę poświęconą modzie w "Rzeczpospolitej". Pola Raksa wyprowadziła się z Warszawy i przestała udzielać publicznie.

Myślicie, że kiedyś Pola Raksa zdecyduje się wrócić?

To też może cię zainteresować:

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Mocny wpis polskiego lekarza w Internecie na temat szczepień. Jego słowa wywołały istną burzę komentarzy. Medyk jest nieugięty w swoim stanowisku

O tym się mówi: Jak wygląda dom Roberta Lewandowskiego? Rezydencja rodziny Lewandowskich robi ogromne wrażenie