Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski skomentował ostatnio proponowane przez polskie władze przepisy dotyczące Stref Czystego Transportu.

Uważa on, że przepisy w takiej formie nie pomogą zbyt wiele w poprawie jakości powietrza, która ma być głównym celem wprowadzenia takich stref w dużych miastach.

Chodzi tu szczególnie o wyłączenie z regulacji pojazdów mieszkańców takich stref, które zdaniem ekspertów odpowiadają za niemal 60% ogólnego zanieczyszczenia.

fot. pixabay

Prezydent Majchrowski uważa, że zakaz powinien objąć wszystkie pojazdy, które emitują dużo spalin, zwłaszcza te z silnikami Diesla.

W propozycji rządowej bardziej liczy się wiek pojazdu niż rzeczywiste przekraczanie norm. Z tego powodu włodarz Krakowa apeluje o zmiany w tych przepisach.

W Krakowie Strefa Czystego Transportu ma się znaleźć w centrum miasta oraz objąć Stare Miasto, Stare Podgórze, a także część dzielnicy Grzegórzki.

To też może cię zainteresować: Budowa trasy S7 na kolejnym etapie. Trwają wycinki roślin i rozbieranie domów. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w portalu Życie: Bajkowy kalendarz przygotowany przez lekarzy z Małopolski. O co chodzi

O tym się mówi: Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w 2021 roku. Sprawdź co zbudowane zostanie w Krakowie