Jak podaje portal "Gazeta Krakowska", w okolicach Krakowa jest wiele miejsc wartych obejrzenia ze względu na niezwykłą historię, architekturę i niesamowite widoki. Wszystkie idealnie nadają się na jednodniowy wypad za miasto zarówno na rowerze, jak i samochodem.

Wieliczka

YouTube

Znana przede wszystkim z kopalni soli "Wieliczka", która jest jednym z najstarszych obiektów górniczych w Europie. Warto też zobaczyć wyjątkowe kościoły i inne obiekty historyczne, a także wybrać się na spacer po parkach.

Ojców

YouTube

Zachwyca nie tylko walorami przyrodniczymi, ale także historycznymi. Znajdziemy tu ruiny zamku Kazimierza Wielkiego (XIV w.). Na spacer warto się wybrać na spacer Doliną Sąspowską, a także zwiedzić Jaskinię Łokietka i Jaskinię Ciemną.

Krzeszów

YouTube

Leży zaledwie 25 km od Krakowa. Znajdziemy wyjątkowe budowle: Pałac Potockich oraz Pałac Vauxhall. Przez miejscowość przebiega wiele szlaków m.in.: Szlak Orlich Gniazd, czy Szlak Maryjny (wiodący od Częstochowy do Zakopanego).

Tyniec

YouTube

Tyniec słynie przede wszystkim z klasztoru Benedyktynów (założony w 1044 roku), który powstał na wapiennej skale nad Wisłą. Łatwo tam dojechać rowerem, a odległość to zaledwie 12 km od centrum miasta. W okolicy znajdziemy przełom Wisły określany jako Brama Tyniecka oraz rezerwat przyrody.

Lanckorona

YouTube

Słynie z drewnianej zabudowy okalającej rynek. Znajdziemy tu również ruiny zamku, kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela oraz Muzeum im. Antoniego Krajewskiego. Do tego cisza i nieamowite scenerie.

Ogrodzieniec

YouTube

Warto odwiedzić ruiny zamku w Ogrodzieńcu, który należał do systemu obronnego określanego Szlakiem Orlich Gniazd. Budowla, choć nadgryziona zębem czasu nadal robi wrażenie.

Tarnów

YouTube

Godzinę drogi od Krakowa znajduje się Tarnów, nazywany "perłą polskiego renesansu". Warto zobaczyć gotycko-renesansowy Ratusz, w którym znajduje się muzeum i gdzie można podziwiać panoramę miasta z 30 metrowej wierzy. Do tego ruiny zamku, katedra i liczne muzea.

A jakie wy znacie wyjątkowe miejsca w pobliżu Krakowa?

To też może cię zainteresować:

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:

O tym się mówi: